Turista vyrušil zubra v ruji v kroví, ten muža bez mihnutia oka napadol

Zubor európsky
Zubor európsky patrí medzi prísne chránené zvieratá. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Zamestnanci Bielovežského národného parku v Poľsku pátrajú po samcovi zubra európskeho, ktorý v pondelok napadol turistu. Šesťdesiatjedenročný muž bol ráno na prechádzke v Bielovežskom pralese, keď ho zviera napadlo a zranilo. Muž je v nemocnici, uviedol miestny policajný náčelník Tomasz Krupa.

Šéf národného parku Michal Krzysiak pre agentúru AP uviedol, že neskôr po incidente videl na mieste stopy jedného veľkého zubra, s najväčšou pravdepodobnosťou samca. Muž a zubor museli na seba naraziť nešťastnou náhodou v kroví, a keďže je zubor väčší, muža napadol.

Keďže je obdobie ruje, zubry sú obzvlášť rozrušené a agresívne, doplnil Krzysiak. Útoky zubrov na ľudí sú podľa neho ojedinelé, keďže sa ľuďom zvyčajne vyhýbajú. Zamestnanci hľadajú zubra, aby zabránili ďalším podobným prípadom a tiež skontrolovali jeho stav.

Zubre sú najväčšie cicavce Európy a sú prísne chránené. V Bielovežskej rezervácii a okolí ich voľne žije zhruba 770. V Poľsku žije celkovo približne 1 800 zubrov a celosvetová populácia má okolo 7 000 jedincov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom