Turisti oslávia Silvestra aj na Šarišskom hrade

Šarišský hrad

PREŠOV 30. decembra (WEBNOVINY) – Klub slovenských turistov regiónu Šariš organizuje na Silvestra dve akcie, ktorými chce svojich členov vytiahnuť do prírody. Klub Lokomotívy Prešov pozýva turistov na Šarišský hrad. Sabinovskí turisti majú v pláne prechod z Renčišova cez Kamennú lúku do Sabinova. Pôvodne malo ísť o prechod na lyžiach, málo snehu a tvrdý podklad zrejme umožní iba pešiu túru.

Silvestrovský výstup na Šarišský hrad má 24-ročnú tradíciu. Ako uviedla pre agentúru SITA hlavná organizátorka Stela Čiernohorská, akciu vymyslel ešte jej otec a osobne sa zúčastnila na všetkých výstupoch. Vlani sa na hrade stretlo okolo 500 účastníkov. Ich počet však zakaždým ovplyvní počasie. Slávnostné otvorenie naplánovali na 11:00. Okrem Klubu turistov sa organizačne podieľa na akcii aj Mesto Veľký Šariš. Radnica pripraví vatru a účastníkom bude podávať čaj. Na hrade sa zvyknú zastaviť aj starostovia okolitých obcí. Z Šarišských Michalian sa nahlásila miestna hudobná kapela. Prešovčania by mali prísť s harmonikou. Turisti pripravili pre deti sladkosti a pre všetkých, ktorí zdolajú hradný kopec, majú pripravený účastnícky list. Výstup na hrad trvá asi poldruha hodiny. Turisti neplánujú žiadny mimoriadny program, lebo na hrade fúka a slová unáša vietor. Je to však o stretnutí priateľov, opekačke a dobrej nálade, uviedla Čiernohorská.

Kto sa rozhodne dopraviť do Veľkého Šariša mestskou hromadnou dopravou, mal by použiť autobus číslo 45 s odchodom o 8:33 od hlavnej železničnej stanice. Vlak z hlavnej stanice odchádza o 7:50.

Peter Beliš zo sabinovského klubu turistov bol dnes na Dubovici, ale lyže na štvrtkový prechod neodporúča. „Hoci v noci snežilo, podklad pre lyžiarsku stopu nie je vhodný. Turistov však čaká nádherná trasa dlhá 14,5 kilometra,“ uviedol. Odchod je plánovaný z autobusovej stanice v Sabinove o 7:30. Oficiálny zraz je v Renčišove, odkiaľ sa pôjde okolo potoka Malá Svinka k vleku nad Dubovicou, ďalej cez sedlo na Kamennú lúku. Tu si turisti odpočinú pod altánkom a zahrejú sa pri ohníku. Odtiaľ trasa vedie na vrch Kohút a po zelenej značke do Sabinova. Organizátori odhadujú príchod okolo obeda.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom