Turistický ruch na Slovensku rastie, pomáhajú najmä domáci

Turisti and tatr
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Návštevnosť Slovenska v prvom polroku 2013 rástla, no využívanie ubytovacích zariadení bolo nižšie.

„Je to spôsobené všeobecným trendom, a to skracovaním dovoleniek,“ informoval na tlačovej konferencii sekretár zväzu hotelov a reštaurácií (ZHRSR) Marek Harbuľák.

Podľa neho pri tom istom počte turistov už nie je taký počet prenocovaní ako v minulosti.

Celkovo však zhodnotil tohtoročnú letnú sezónu ako úspešnú. Za úspechom podľa Harbuľáka stojí najmä dobré počasie, zvýšená kvalita služieb a činnosť oblastných organizácií.

Najväčší nárast návštevnosti zaznamenali tradičné strediská cestovného ruchu, ako sú Vysoké a Nízke Tatry či Liptov. Tieto oblasti navštívili predovšetkým Slováci. „Domáci cestovný ruch je stabilným základom cestovného ruchu v každej vyspelej krajine“, povedal Harbuľák.

Zo zahraničných hostí k nám najviac prišlo Čechov a Poliakov. Sekretára teší zvýšený záujem Rusov o SR, ktorí k nám doteraz chodili zväčša len na zimné dovolenky. Nárast ruských turistov podľa Harbuľáka podnietilo zavedenie multivíz. Ide o víza, ktoré umožňujú viacnásobný vstup do krajiny.

Zväz do budúcna vidí veľký priestor v oblasti propagácie zo strany štátu. „Významné športové a kultúrne akcie sú magnetom na prilákanie turistov,“ uzavrel Harbuľák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom