Turistka znesvätila pútnické miesto, v kontroverznom videu odstránila z hory drevený kríž

Litva, Hora krížov
Kontroverzné video zachytáva Číňanku, ako odstraňuje z hory drevený kríž na podporu prodemokratického hnutia v Hongkongu. Reprofoto: www.youtube.com

Litovskí predstavitelia odsúdili konanie čínskej turistky, ktorá znesvätila známe pútnické miesto krajiny – Horu krížov. Kontroverzné video zachytáva Číňanku, ako odstraňuje z hory drevený kríž na podporu prodemokratického hnutia v Hongkongu. Na Instagrame sa video objavilo už v novembri, do povedomia litovskej verejnosti sa však dostalo až tento víkend.

Dnes sme spravili dobrú vec. Naša vlasť je úžasná,” hovorí turistka vo videu po tom, čo kríž odhodí. Minister zahraničia Linas Linkevicius tento čin ostro odsúdil ako “hanebný vandalizmus, ktorý nebudeme tolerovať.

Nie je to však zjavne ojedinelý incident. Na fotografii zverejnenej na internete koncom novembra vidno na hore kríž počmáraný nápisom: „Snáď budú všetci švábi čoskoro odpočívať v pokoji. Snáď sa do Hongkongu vráti mier„. Polícia už oba prípady vyšetruje.

Hora je posiata tisíckami krížov a je nielen kresťanským pútnickým miestom, ale aj symbolom odporu Litovcov voči sovietskemu režimu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Linas Linkevicius