Turistku na najvyššom vrchu Západných Tatier zasiahol blesk, zasahovali leteckí záchranári

Dopravná nehoda, vrtuľník
Foto: ilustračné, SITA/HaZZ.

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) – Skupinku turistov zo Slovenska v sobotu zasiahol blesk na najvyššom vrchu Západných Tatier, vrchu Bystrá. Na pomoc im letel záchranársky vrtuľník z Popradu.

Žena utrpela popáleniny a ďalšie úrazy

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti Air Transporte Europe (ATE), ktorá prevádzkuje Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu, Zuzana Hopjaková, po zásahu blesku ostala v bezvedomí 49-ročná žena a zároveň utrpela ľahšie popáleniny celého tela, úraz chrbtice a nohy.

Leteckí záchranári s pomocou palubného navijaka vysadili pri zranenej lekárku spolu s horským záchranárom. Počas záchrannej akcie bola už turistka pri vedomí a po ošetrení ju v stabilizovanom stave vrtuľníkom previezli do nemocnice v Poprade.

Cyklistka s vážnym úrazom hlavy

Záchranársky vrtuľník z Popradu však pomáhal už od rána pri niekoľkých úrazoch. Pomoc leteckých záchranárov potrebovala najskôr 62-ročná cyklistka, ktorá v obci Osturňa (okres Kežmarok) spadla z bicykla a utrpela vážny úraz hlavy. Zranenú ženu našli na mieste okoloidúci, ktorí jej zavolali pomoc.

Záchranári lekárku na miesto nehody spustili pomocou lanovej techniky. Pacientka už bola pri vedomí, v spolupráci s pozemnými záchranármi ju ošetrili a s úrazom hlavy v stabilizovanom stave letecky dopravili do popradskej nemocnice.

Po návrate na svoju základňu a doplnení paliva smerovali záchranári do Vysokých Tatier, k Žabím plesám. Na turistickom chodníku tu spadol 38-ročný turista, zranil si nohu a už nedokázal pokračovať v zostupe. Muža ošetrili a previezli do nemocnice v Poprade.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AIR Transport Europe