Turistov budú v Červenom Kláštore sprevádzať mnísi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kláštor kartuziánov
Kláštor kartuziánov Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 22. apríla (WEBNOVINY) – Priblížiť stredoveký kláštorný život súčasným ľuďom je hlavným zámerom neziskovej organizácie Cyprián, ktorá spravuje Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore. Od 21. marca 2011 je Kláštor kartuziánov zaregistrovaný v Registri múzeí a galérií Slovenskej republiky ako Múzeum Červený Kláštor.

„Otvorenie témy múzea sa pre nás stáva nosným v duchovnej oblasti,“ uviedol pre médiá Milan Gacík z neziskovej organizácie Cyprián. Sprievodcami v múzeu by sa mali už tohto roku stať mnísi. Počas hlavnej turistickej sezóny, v júli a v auguste, by mali po kláštore sprevádzať návštevníkov dominikánski mnísi. „Nebude to vysokoškolák, ktorý vie jazyky, ktorého oblečiete to habitu, ale bude to konkrétny človek, ktorý sa pripravuje na mníšsky život,“ priblížil zámery M. Gacík.

Výsledkom pôsobenia mníchov v Červenom Kláštore v minulosti je napríklad aj herbár frátra Cypriána či prvý preklad Biblie do slovenčiny, známy ako Kamaldulská Biblia, ktorý vznikol pravdepodobne v Červenom Kláštore. Začiatkom 21. storočia vyšla táto Biblia knižne ako faksimilné vydanie. Jeden z exemplárov faksimilného vydania sa nachádza aj v Červenom Kláštore. Nezisková organizácia Cyprián pripravuje digitalizáciu Kamaldulskej Biblie.

Na historické skutočnosti chcú v Červenom Kláštore nadviazať aj tým, že v spolupráci s firmou Agrokarpaty Plavnica chcú v kláštore začať s pestovaním a spracovávaním liečivých bylín. Ďalšou formou nadviazania na tradície je vydanie faksimile herbára frátra Cypriána z 18. storočia.

Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore vlastnil v minulosti aj vinice v Tokaji. Desať tokajských viníc získali kartuziáni v roku 1 472. „Je to historicky doložená záležitosť. Dúfam, že sa nám podarí na jeseň zbierať úrodu „v našej vinici“ a už na budúci rok budeme piť kláštorné tokajské,“ uviedol Gacík. Pestovanie bylín, výroba kláštorného vína, či vydanie herbára súvisí podľa Gacíka s projektovým zámerom neziskovej organizácie Cyprián, „vrátiť kláštoru maximálne množstvo funkcií, ktoré mal, a priblížiť kláštor ľuďom.“

Nezisková organizácia Cyprián zároveň pripravuje komplexnú stavebnú obnovu Kláštora kartuziánov. Z Regionálneho operačného programu chce získať prostriedky vo výške 2,5 mil. eur na obnovu kláštorného komplexu. V súčasnosti sa dokončuje reštaurovanie interiéru kláštorného kostola sv. Antona Pustovníka. Dokončený by mal byť pred budúcoročnou letnou turistickou sezónou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať