Tusk zvolal summit lídrov Európskej únie s cieľom schváliť návrh dohody o brexite

Donald Tusk
Predseda Európskej rady Donald Tusk s listom Theresy Mayovej, ktorým oznámila rozhodnutie Británie opustiť Európsku úniu v marci 2017. Foto: archívne, SITA/AP

BRUSEL 15. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda Európskej rady Donald Tusk zvolal summit lídrov na 25. novembra s cieľom schváliť návrh dohody o brexite, ktorú už v stredu podporila aj vláda v Londýne.

Tusk zároveň ocenil hlavného vyjednávača Európskej únie pre brexit Michela Barniera za to, že „dosiahol dva najdôležitejšie ciele“ – obmedzenie škôd spôsobených odchodom Británie z únie a zachovanie záujmov zvyšných 27 štátov, ktoré v európskom bloku ostávajú.

Zatiaľ čo britská premiérka Theresa Mayová bojovala o podporu v rámci svojej rozštiepenej strany i parlamentu, Barnierovi únia počas rokovaní zachovala jednotnú podporu.

Kolektívne rozhodnutie vlády

Britská vláda v stredu po náročnom, viac ako päťhodinovom rokovaní schválila dohodu o podobe vystúpenia krajiny z Európskej únie, na ktorej sa v utorok po mesiacoch tvrdých vyjednávaní dohodli britskí a európski predstavitelia.

Ako Mayová oznámila novinárom, schválenie dohody o brexite je „kolektívnym rozhodnutím“ vlády. Premiérka však nepovedala, či za dohodu hlasovali všetci členovia vlády, alebo niektorí boli aj proti.

Schválenie krajinami EÚ

Konkrétna podoba 500-stranovej dohody medzi úniou a Britániou zatiaľ známa nie je, podľa niektorých médií sa so zverejnením detailov dohody čakalo práve na jej odsúhlasenie britskou vládou.

Dohodu medzi Londýnom a EÚ o brexite musia ešte schváliť aj parlamenty všetkých zostávajúcich 27 členských krajín EÚ, a tiež Európsky parlament a britský parlament.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskMichel BarnierTheresa Mayová