Túžba Smeru meniť ústavu s KDH nie je kóšer, tvrdí politológ

Smer, istoty, Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico počas príhovoru na pracovnom sneme strany Smer - sociálna demokracia. Košice, 10. december 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Spoločné predloženie návrhu ústavných zmien o justícii a ochrane manželstva Smeru-SD a KDH do NR SR nie je podľa politológa Miroslava Kusého kóšer.

Ako pre agentúru SITA ďalej povedal, je to súčasť predvolebnej kampane na oboch stranách, zo strany Roberta Fica, aj zo strany Pavla Hrušovského.

„Ide o obchod, ktorý nie je kóšer, pretože nie sú vyjasnené princípy, podľa ktorých sa bude rozhodovať, povedzme, pokiaľ ide o justíciu na jednej strane,“ povedal Kusý. To, čo je zatiaľ predložené, zdá sa, že pravicovému bloku celkom nesedí. „Nie je to korektný obchod, ale je to súčasť predvolebnej kampane, zrejme takto to treba chápať,“ dodal politológ.

Podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku je návrh ústavných zmien výsledkom širšieho politického dialógu. „Je výsledkom prierezu nielen odborného, ľudského dialógu, ale pokúsili sme sa vstrebať aj iné názory, keďže nepovažujeme ústavu za zákon, ktorý by mal byť predmetom denno-denných zmien. Snažili sme sa predložiť do tohto návrhu zmeny, ktoré sú predmetom záujmu občanov,“ uviedol Paška.

Prvý okruh sa týka justície, respektíve skvalitnenia súdnictva, druhá oblasť je otázka ochrany rodiny a zdôraznenie manželstva muža a ženy.

„Na rodine KDH, ale aj všetkým politickým stranám nemôže nezáležať. Preto môžem vyjadriť potešenie, že súčasťou navrhovanej zmeny je návrh skupiny 40 poslancov, a to návrh na ochranu rodiny vyjadrujúci manželstvo ako vzťah muža a ženy,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Dohodu o návrhu považuje za začiatok otvorenej diskusie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol HrušovskýRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie