Tvarové zmeny srnčieho parožia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Tvarové zmeny ako následok poranenia

Pre širokú, hlavne nepoľovnícku verejnosť, by som rád zdôraznil, že tak, ako vysoká – jelenia zver, tak aj srnčia každoročne začiatkom a v priebehu zimy zhadzuje svoje parožie. Po pár dňoch vďaka hormonálnej činnosti začína rast nového parožia. V tejto dobe je zver najcitlivejšia na mechanické poranenia novo rastúceho parožia. Práve následkom poranenia môžu vznikať tie najbizarnejšie tvary parožia. Ak si srnec poraní parožie slabo, to sa obyčajne zahojí bez následkov. Ak si srnec poraní vrchol nového parožia vážnejšie a v začiatkoch rastu nového parožia, tento stav neraz končí rozdelením na dva tu samostatné kmene s mnohopočetným a často aj nepravidelným množstvom výsad.

Bez názvu
Foto: Tomáš Slivka

Celkom iný je stav, keď sa podarí srncovi zlomiť niektorý paroh v pokročilejšom štádiu rastu. Obyčajne po dvoch troch dňoch sa v mieste zlomu začne silný regeneračný proces, a v dôsledku silnej kalcifikácie aj zrastanie zlomeného parohu. Obyčajne sa zlomený paroh nad miestom zlomu dokáže narovnať a pokračovať v kolmom smere rastu. Pri zlomenine sa ale neraz stane, že sa paroh v dôsledku úrazu aj pootočí do niektorej strany alebo dokonca ja okolo svojej osi. K náprave takéhoto poranenia a obratu nepríde, paroh zrastie tak, ako sa otočil a rarita je na svete. Potom pri prechádzke v revíri objavíme srnca s pražím rastúcim v protismere rastu, alebo s vetvami rastúcimi do niektorej zo strán.

Ale na vznik rastových anomálií nemusí nastať taký silný podnet, akým je zlomenina. Úplne postačí, ak si srnec pri prechodom krovinatým terénom si do novo rastúceho parožia zapichne nejaký tŕň. Toto poranenia môže spôsobiť, nekontrolovateľný rast výsad, lebo sa v mieste poranenia vytvorí krvný výron do ktorého sa v budúcom raste začne natláčať parožná hmota, ktorá dokáže vytvoriť guľovitý tvar alebo iný dutý útvar.

Bez názvu
Foto: Tomáš Slivka

Niekoľkokrát za svoju poľovnícku prax som sa stretol s názorom kolegov, že tvorbu práve týchto anomálií parožia majú na svedomí larvy hmyzu, ktoré by mali bodnutím prejsť cez lyko a do miesta vpichu naklásť vajíčka lariev. Zamyslime sa spoločne nad takýmto ,,dôvodom“ vzniku anomálie. Každý s poľujúcich kolegov dobre vie, že rast nového parožia pri srnčej zveri sa deje v zimných mesiacoch. V tejto dobe všetok lietajúci hmyz zimuje v podkôrnych štrbinách. Preto za nelogické považujem tvrdenie, že by hmyz mohol byť pôvodcom takéhoto javu.

Iný názorový prúd tvrdí, že popísané rastové abnormality pri raste srnčieho parožia môžu vzniknúť ako dôsledok drobných krvácaní. Ich pôvodcom býva poranenie parožia v lyku v prvých štádiách rastu. V poľovných revíroch potom môžete stretnúť srnca, ktorého parožie na jednom kmeni má tvar písmena U, pričom kmienok vybočuje do strany a následne z neho vyrastie aj niekoľko výsad naraz, pričom zároveň dorastie nad úroveň ružice.

Bez názvu
Foto: Tomáš Slivka

Iný druh abnormality môže nasadiť delenie kmienku v najnižšom bode a tam sa rozvetví do mnohých výsad. Výzor takejto srnčej ozdoby pripomína výjav z vedecko-fantastického filmu. Ešte nezvyčajnejšie môže vyvolať srnec, ktorého parožie rastie proti smeru gravitácie. Priateľ mi rozprával, že pred mnohými rokmi na začiatku odstrelu srncov ulovil srnca, ktorý napriek veku nemal vytlčené oba parohy. Práve ten nevytlčený mu rástol v poslednej tretine zalomený skoro do pravého uhla. Pri odváraní a odstránení nevytlčeného lyka, mu spolu sním odpadla aj jeho zalomená časť. Tú si srnec počas rastu parožia zlomil, pričom boli prerušené aj vyživovacie cievy rastúceho parožia. Preto neprišlo k jeho zrasteniu, ale parožie dorastalo a jeho odlomenú časť držalo pri pôvodnom kmienku len lyko.

Zaujímavým faktom je, že hoci srncovi narastie abnormálne parožie s rôznym počtom výsad, srnec s ním môže prežiť celý rok a potom ho zhodí. V nasledujúcom roku s veľmi vysokou pravdepodobnosťou nasadí úplne normálne dobre vyvinuté a celkom normálne perlované parožie.

Z popísaných prípadov je zrejmé, že srnčiu zver by človek mal v období nového rastu parožia rušiť minimálne. Tá je v zime aj v dôsledku obmedzených zdrojov potravy oslabená a ak sa k tomu pridá aj vysoký stav snehu, zver uniká oneskorene. Neraz aj v panike, pričom naráža do prírodných prekážok, ako sú konáre stromov či neodstránené časti starých oplotkov okolo mladých výsad. Dostatok pokoja je jeden s činiteľov, ktorý zamedzí množeniu srnčích abnormalít.

Zatiaľ čo sa abnormality srnčieho parožia vzniknuté ako následok rôznych poúrazových stavov a priamych mechanických poškodení rastúceho parožia v ďalšom roku väčšinou menia na parožie normálne, celkom inak prebieha vývoj, ak srncovi narastie abnormálne parožie v dôsledku zásahu do hormonálneho systému. Ale o tomto probléme si povieme v inom príspevku.

Autor: Dušan Slivka

Úspešným lovcom zobrazenej srnčej zveri bol pán Štefan Šagát, z PZ Drienovica Krajné

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať