Tvrdé cvičenie slovenských vojakov, preverili ich aj medvede

Vojaci
Foto: Archívne foto SITA

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Neplánované stretnutia s medveďmi majú za sebou vojaci, ktorí absolvovali vstupný poddôstojnícky kurz na cvičisku Sučany v pohorí Malej Fatry.

Pri cvičení peších hliadok im v lese skrížila cestu medvedica aj s mladými. „Medvedica bola agresívna, takže vojaci museli strieľať cvičným strelivom zo samopalov, aby ju odplašili,“ opísal reakciu vojakov hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.

Ďalšia hliadka vojakov podľa hovorcu v lese narazila aj na dospelého samca medveďa. Táto šelma už o vojakov nejavila záujem. Vojaci sú podľa Vangu cvičení, aby rýchlo a správne reagovali na rôzne druhy ohrození. „Aj keď sme medvede skutočne v pláne nemali, vojaci zareagovali správne aj na túto neočakávanú hrozbu,“ dodal hovorca.

Tento vstupný kurz v martinskom prápore výcviku je podmienkou pre všetkých vojakov ozbrojených síl v desiatnickej hodnosti, aby mohli byť povýšení do hodnosti čatára. Po povýšení vo vojenských útvaroch riadia tímy, obsluhy a posádky vojakov, ktoré môžu mať troch až päť ľudí. Do kurzu ešte v auguste nastúpilo 45 frekventantov, medzi ktorými bolo sedem žien. Skončilo ho 38 vojakov (5 žien). „Na testy z bojovej prípravy prišli dobre pripravení. Najviac z nich vypadlo po preskúšaniach z pohybovej prípravy,“ konštatoval starší inštruktor výcviku kariérnych kurzov nadrotmajster Michal Zelenák. Podľa inštruktora sa lídrami tímov môžu stať iba tí najlepší. „Svojich podriadených musia prevyšovať vo všetkých oblastiach a byť im vzorom,“ dodal Zelenák.

Záverečné cvičenie preverilo najmä schopnosti vojakov viesť tím aj v ťažkých situáciách, v ktorých si neraz siahli nielen na dno svojich fyzických aj psychických síl. Na začiatku kurzu ich sužovali horúčavy, na konci sa museli vyrovnať s vlhkom a chladom. Neďaleké Martinské hole boli už zasnežené. „Vojak musí byť pripravený splniť svoju úlohu za každého počasia v rôznych terénnych a bezpečnostných podmienkach,“ uzavrel Vanga.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Vanga