Týždeň mobility v Prešove venujú podpore bicyklovej dopravy

Bicykel, bike, byciklovanie
Foto: SITA/AP

PREŠOV 18. septembra (WEBNOVINY) – Prešov sa pripája k Európskemu týždňu mobility od stredy.

Aj v meste Prešov môžu držitelia vodičských preukazov cestovať do konca týždňa mestskou hromadnou dopravou zadarmo.

Organizátori, medzi ktorými je aj mesto Prešov a Dopravný podnik mesta Prešova, rozvrhli program na štyri dni – od stredy do soboty.

V stredu sa v zasadacej miestnosti Mestského úradu na Jarkovej ulici v Prešove môže verejnosť dozvedieť viac o zámeroch radnice v oblasti cyklistickej dopravy.

K dispozícii budú mapy mesta a jeho okolia s vyznačenými cyklochodníkmi. Od 13:30 sa začne odborný seminár na tému Trvaloudržateľná doprava v mestách.

Ako informovala hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová, v tomto roku sa hlavná pozornosť sústredí na podporu bicyklovej dopravy, čo súvisí so zapojením sa mesta do medzinárodného projektu Central MeetBike, podporeného z programu Central Europe. Táto celoeurópska akcia dáva priestor zamyslieť sa nad kvalitou životného prostredia a vytvára podnetné prostredie k jeho zlepšovaniu. Cieľom podujatí je podporiť využívanie alternatívnych ekologických druhov dopravy.

Organizátori mysleli tiež na deti. V piatok v Lanovom centre na Sídlisku III. sa bude konať celodenný program nazvaný Bezpečne do školy v spolupráci s Krajským policajným zborom. Od rána sa tu vystriedajú deti z materských a základných škôl. Popoludní sa bude zábavnou formou prostredníctvom hudby, filmu a čítania rozprávok komunikovať o doprave.

Sobota je vyhlásená za Deň bez áut. Z Lanového centra budú zdarma premávať autobusy do areálu Dopravného podniku mesta Prešov, kde dopraváci privítajú verejnosť na Dni otvorených dverí. Kto uprednostňuje prírodu, môže sa vydať na nenáročný výlet po cyklochodníku okolo Torysy. Organizátori zvlášť pre seniorov na bicykli pripravili na trase stretnutie s lekárkou. V čase od 10:00 do 14:00 im bude merať tepovú frekvenciu. V cieli ich čaká polievka. Popoludní vyhodnotia súťaž Do práce na bicykli, ktorá trvala štyri týždne. O dobrú zábavu sa postará Prešovsky dixieland.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom