Týždeň modrého gombíka zabezpečí deťom vodu v Ugande

Uganda
Prostredníctvom kampane Týždeň modrého gombíka chce organizácia UNICEF Slovensko vyzbierať prostriedky na zabezpečenie pitnej vody pre deti v africkej Ugande. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – Prostredníctvom kampane Týždeň modrého gombíka chce organizácia UNICEF Slovensko vyzbierať prostriedky na zabezpečenie pitnej vody pre deti v africkej Ugande. Agentúru SITA o tom informovala komunikačná manažérka organizácie Diana Mrazikova. Kampaň potrvá od pondelka 12. mája do nedele 18. mája.

„Každé slovenské dieťa má prakticky kdekoľvek a kedykoľvek prístup k pitnej vode a po použití toaliet má možnosť umyť si ruky,“ povedal Miroslav Kaňa, riaditeľ UNICEF Slovensko.

Postavia čistiace zariadenia

„V mnohých domácnostiach a školách Ugandy však chýbajú vodovodné prípojky, studne, toalety alebo latríny, a tak sú deti nútené piť vodu z riek a jazier a namiesto chodenia na toaletu sú nútené vykonávať svoju potrebu kdekoľvek v prírode. Každý deň je tak zdravie detí týmito základnými činnosťami vážne ohrozované,“ dodal.

Vyzbierané prostriedky plánuje organizácia využiť na výstavbu čistiacich zariadení na slnečný pohon, ktoré privedú bezpečnú pitnú vodu do škôl, zdravotných stredísk a ďalších verejných budov, čím poslúžia 9 000 ľuďom v regiónoch Nebbi a Buliisa. Takisto plánuje výstavbu bezpečných latrín pre 2 500 domácností.

Denne vyhasne 4000 detských životov

UNICEF
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Podľa organizácie UNICEF nedostatok pitnej vody a choroby spôsobené jej zlou kvalitou a nedostatočnou hygienou si vo svete vyžiadajú viac ako 4000 detských životov denne. Uganda patrí medzi krajiny, kde je riziko vzniku choroby súvisiacej s vodou veľmi vysoké. Cholera a hnačkové ochorenia sú tu najväčším zabijakom detí. Piatych narodenín sa v Ugande nedožije každé desiate dieťa.

Záujemcovia môžu Týždeň modrého gombíka podporiť viacerými spôsobmi. V priebehu kampane budú v uliciach niektorých slovenských miest dobrovoľníci označení logom UNICEF vyberať dobrovoľné príspevky do pokladničiek. Tiež je možné poukázať ľubovoľnú sumu na účet zbierky číslo 2021 9886 / 6500, variabilný symbol 0314.

Kampaň Týždeň modrého gombíka organizuje UNICEF Slovensko už 10 rokov. Zbierka je venovaná vždy inej oblasti a krajine, v ktorej deti čelia obrovským a často existenčným problémom. V minulom roku sa organizácii podarilo vyzbierať 64 000 eur. Viac o tohtoročnej kampani sa záujemcovia môžu dozvedieť na stránke http://www.unicef.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSN