Týždeň očami Pavla Urbana: Pellegrini má strach z Fica, hľadá nových spojencov

Peter Pellegrini, Robert Fico
Poslanec a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini (vľavo).

Handrkovanie v radoch koalície pokračuje. V hlavnej úlohe je znovu otec „rodiny“ Boris Kollár. Po krátkej odmlke opäť začal spochybňovať takmer všetko, čo navrhujú iné strany. Povedali by sme nič nového, otázka však je, dokedy?

V opozícii tiež všetko po starom. Robert Fico znovu burcuje, kým Peter Pellegrini aj naďalej volí kabinetnú politiku. Začal však cítiť nebezpečenstvo od svojho najväčšieho opozičného rivala.

Do kedy bude koalícia trpieť Borisa Kollára?

Šéf Sme rodina zostal verný svojmu spôsobu chápania spolupráce v koalícii. Zamietať všetko, čo navrhnú iní a podporovať len to, čo vyhovuje jemu a jeho najbližším. Samozrejme, najlepšie ak sa tam bude točiť veľa peňazí, ktoré by mali na starosti jemu blízke osobnosti.

Návrh zmien v trestnom poriadku – nepodporuje, návrh súdnej mapy- nepodporuje, návrh stratifikácie nemocníc – nepodporuje, reforma národných parkov – nepodporuje, návrh výstavby nájomných bytov – tvrdo presadzuje. Toto je len krátky prehľad krokov Borisa Kollára.

Ku každej z uvedených navrhovaných zmien koaličných partnerov má vážne výhrady a bez akceptácie jeho pripomienok nie je ochotný za nich zahlasovať. Samozrejme na to sme si už zvykli, otázka je však do kedy je to koalícia ochotná trpieť.

Šéf OľaNO Igor Matovič ešte prednedávnom prekvapil výrokom, že je ochotný Kollára „pustiť k vode“. Hneď však svoje slová oľutoval a opäť je otec „rodiny“ jeho obľúbeným politikom, dokonca si sadli aj na spoločnú večeru. Podľa Matoviča je Sme rodina podľa skutkov zodpovednejší partner než SaS Richarda Sulíka. Zatiaľ som si nejaké skutky nevšimol, asi to vie iba expremiér.

Práve predpona „ex“ mu ešte stále nedáva spať. Nemôže zabudnúť, že Sulík otvorene pomenoval jeho prešľapy, kým Kollár radšej mlčal aby si zachoval spojenca v boji s ostatnými členmi koalície. Zároveň čoraz viac sa približoval k možným novým spojencom, ktorí však začínajú mať vlastné problémy. Len aby nakoniec nezostal na bojisku sám so svojou „rodinou“.

Pellegrini pochopil že Fico je pre neho nebezpečenstvom

Predseda Hlasu Peter Pellegrini vyhlásil, že si vie „ťažko predstaviť“, že by bol vo vláde s premiérom Robertom Ficom. Ten mu ihneď stručne odkázal „aby vyhral voľby a tento problém nebude mať.“

Boj o opozičného voliča akoby začal naberať na obrátkach. Fico znovu burcoval voličov, tentoraz v Rimavskej Sobote, kde samozrejme takmer nikto nedodržiaval protipandemické opatrenia. Jasné, že šéf smerákov za situáciu s koronavírusom viní súčasnú vládu a nepozrie sa na seba.

Privážať priaznivcov z celého Slovenska na masové zoskupenie určite neprispeje k zlepšeniu situácie. Ficovi akoby to bolo jedno, veď čo znamená niekoľko nových nakazených, ak to má prispieť k tomu, aby dostal šancu znovu na Slovensku bačovať.

Nebezpečenstvo vidí aj líder Hlasu, nie však v nedodržiavaní protipandemických opatrení, ale predovšetkým, že sa to Ficovi môže podariť. Sám akoby nevedel čo má robiť. S premiérskou stoličkou si bol istý a teraz sa mu pomaly, ale isto vzďaľuje. Neprekvapuje jeho prerieknutie, že nepôjde do vláda na čele s Ficom. Má však inú alternatívu?

Sám predpokladá, že možno áno. Veď jeho nevyskakovanie na mítingoch by mu možno pomohlo ľahšie nájsť spojencov. Už teraz si vo viacerých otázkach rozumie s Borisom Kollárom a neprekvapilo by, keby aj nešťastný Matovič prehodnotil svoje rozhodnutie neísť do spolku so všetkými z Ficovej vlády.

K tomu sa možno pridajú aj niektoré, teraz mimoparlamentné strany a má to vyhraté. Samozrejme toto sú iba kalkulácie. Do volieb je možno ešte dosť času, ale človek nikdy nevie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičPeter PellegriniRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SD