Týždeň očami Pavla Urbana: Fico bojuje o záchranu paragrafu 363. Verí, že Žilinka bude pokračovať

Maroš Žilinka, Robert Fico
Generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA - koláž WBN.

Znovu sa demonštrovalo. V Bratislave sa protestujúci nevedeli spratať do kože a zakročila aj polícia. V Košiciach prilákal tisíce občanov Robert Fico, ale všetko prebehlo v pokoji. Po prepustení Vladimíra Pčolinského sa začal politický boj o paragraf 363 Trestného poriadku.

Kollára presviedčajú, aby zastavil zmenu najznámejšieho paragrafu

Opozícia sa rázne postavila proti zmene paragrafu Trestného poriadku, ktorý umožnil námestníkovi generálneho prokurátora Jozefovi Kanderovi prepustiť exšéfa SIS z väzby.

Po prvých veľmi ostrých vyhláseniach na účet Kanderu sa koalícia začala vážne zaoberať zmenou paragrafu 363 a tým aj oklieštiť právomoc generálneho prokurátora. Samozrejme Ficovi a Petrovi Pellegrinimu sa to nepáči, lebo viacerí ich kamaráti sú stále vo väzbe a možno pribudnú aj ďalší. Predáci opozície veria, že generálny prokurátor bude pokračovať v prepúšťaní z väzby, tentoraz ich spolubojovníkov.

Neprekvapilo by ma, ak by sa to tak stalo, predovšetkým ak sme videli tlačovku Maroša Žilinku. Ten zubami a nechtami bude bojovať za zachovanie svojej právomoci akoby už niekomu niečo sľúbil.

Na rade je Boris Kollár. Všetci netrpezlivo očakávajú, čo urobí. Vedomý si je aj sám, že ak by sa znovu spojil s opozíciou, na popularite v súčasnej situácii by mu to istotne nepridalo.

Z druhej strany, ak by sám so zmenou bezproblémovo súhlasil, niekto by mu mohol vyčítať, že spomínaný paragraf mu vyhovoval, len keď išlo o člena jeho „rodiny“. Nemá to ľahké, ale po jeho doterajších krokoch prišiel čas, aby ukázal „za koho kope“ – opozícia alebo koalícia.

Neviem však, či by s Ficom mohol robiť, to čo teraz vystrája súčasnej koalícii a preto si myslím, že nakoniec paragraf 363 bude zmenený.

Fico do dejín zatiaľ stále neodchádza

Pomerne slušná návšteva na mítingu predsedu Smeru v Košiciach určite Fica potešila, aby mohol ukázal verejnosti, že s ním treba počítať. Je si vedomý, že toľko ľudí by na míting jeho najväčšieho konkurenta Petra Pellegriniho pravdepodobne neprišlo. Ten si je to zrejme tiež uvedomuje a preto sa ani veľmi nesnaží zvolávať ľudí do ulíc.

Samozrejme aj štruktúra jeho priaznivcov je iná ako Ficových, lebo títo druhí sú na podobné manifestácie moci zvyknutí a Pellegrini predsa sľúbil, že jeho štýl politiky bude iný. Zo začiatku sa mu to aj darilo a preferencie jeho strany Hlas-SD išli do výšin, ale „jamky“ už zrejme nestačia a stáva sa nudným. Odzrkadľuje sa to aj na postupnom poklese jeho popularity a keďže Fico vie stále zapáliť masu, Pellegrini si je vedomý, že s tým musí niečo robiť.

O proteste v Bratislave netreba ani hovoriť. Kotlebovci znovu ukázali, kto sú ich podporovatelia. To sú tí, ktorí by všetko riešili silou bez ohľadu, či tým niekomu ublížia. Tentoraz znovu trpeli obyvatelia hlavného mesta, ale polícia ukázala, že si s nimi vie poradiť. Určite mnohí povedali, že konečne.

Účet by však by mal byť vystavený práve Marianovi Kotlebovi, lebo ľahké je masu vyburcovať, ale treba je vedieť aj usmerniť. Fico ukázal, že to vie, kým predseda ĽSNS nie. Vlastne sa o to ani veľmi nesnaží. Dostane sa takto do médií a na dedinách v krčmách ho vidia ako svoj idol, lebo by si niekde radšej „dali po papuli“, ako sa pokúsili pokojnou cestou dosiahnuť cieľ.

Jednoducho to nevedia a asi to nevie ani Kotleba a preto naozajstný politik z neho nikdy nebude, ale iba burič seberovných. Na teplučké miestečko v parlamente mu to však žiaľ zatiaľ stačí. Uvidíme, či tam bude aj po ďalších voľbách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJozef KanderaMarian KotlebaMaroš ŽilinkaPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaĽSNSSMER-SD