Týždeň očami Pavla Urbana: Fico je sklamaný, Matovič bude prosiť aj SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič, Richard Sulík
Foto: SITA/Branislav Bibel - koláž WBN.
Tento článok pre vás načítala AI.

Mali sme tu konečne aj veľký, opozičný míting. O tom, že by bol veľký a opozičný, možno vážne pochybovať a jeho organizátor Smer-SD určite nemôže byť spokojný.

Minister financií Igor Matovič pripustil, že nevie, ako sa schváli budúcoročný rozpočet. Počet hlasov mu nedáva veľkú nádej a pomoc očakáva aj od odídencov z koalície, sulíkovcov. Poslanci sa už asi len nehádajú, ale začali používať aj fyzickú silu.

Protivládny míting sa nevydaril

Týždne predseda Smeru-SD Robert Fico vyzýval občanov, aby v druhej polovici septembra prišli vo veľkom do Bratislavy a verejne povedali tejto vláde, že dovládla. Takmer denne sa mobilizovali ľudia a logistika, aby priviedla do hlavného mesta možno aj desiatky tisíc nespokojných ľudí so súčasnou ekonomickou a politickou situáciou.

Organizátori boli pravdepodobne uchvátení z podobného protestu v susednom Česku, kde sa zoskupilo takmer 100-tisíc občanov. Určite však boli veľmi sklamaní z toho, keď uvideli pred sebou len niekoľko tisíc zmoknutých tvárí. Pravdou je, že kým na mítingu ľudia v Prahe chodili v tričkách, v Bratislave pod dáždnikmi, ale musíme priznať, že protesty u susedov majú oveľa väčšiu tradíciu, ako na Slovensku.

Fico sa snažil na tribúne zoskupiť všetky opozičné strany, ale bolo to opäť fiasko. Vyjmúc predsedov niektorých mimoparlamentných strán, ktorí boli radi, že ľudia sa dozvedia o ich existencii, protest podporovalo iba extrémistické hnutie Republika. Ostatné strany, medzi nimi predovšetkým Hlas-SD, sa nechceli spolčovať so Smerom. Týmto sa ukázalo, že niekedy najsilnejšia strana v krajine môže spojencov hľadať iba u extrémistov, lebo aj jej predstavitelia svojimi výrokmi už čoraz viac k tejto skupine patria.

Na druhej strane by sa vláda z nízkej účasti na mítingu nemala veľmi tešiť. Toto určite nie je odzrkadlením nálady v spoločnosti, ktorá už stratila ilúzie, že súčasné zoskupenie môže ešte niečo urobiť. Občania im to určite spočítajú vo voľbách, či už v predčasných alebo riadnych, lebo v zlých ekonomických časoch vládna koalícia zatiaľ iba sľubuje, že niečo vykoná, ale konkrétneho sme ešte nič nevideli.

Možno čakajú, že Matovič znovu v nejaké ráno vstane a povie, že našiel riešenie, tak ako to bolo v jeho predošlých „geniálnych“ návrhoch. Práve toho sa však všetci boja asi najviac.

Matovič už chce aj prosiť SaS

Do schválenia návrhu štátneho rozpočtu vláde zostávajú ešte nejaké týždne. Zatiaľ nikto nevie, čo sa v ňom plánuje a koaliční partneri čakajú čo vyprodukuje minister financií.

Istotne, ešte stále po večeroch sedí doma s kalkulačkou v ruke, podobne ako pri zvýšení platov sestričkám v zdravotníctve a hľadá komu koľko zobrať a komu čo dať. Keď sa konečne k tomu dopracuje, ukáže svoj výplod koaličným partnerom, pravdepodobne s poznámkou, že tu to máte a berte alebo nie. Veď tak podmieňoval aj ponuku SaS pri jej odchode z vlády a všetci vieme ako to dopadlo.

Ten, kto bude proti, bude automaticky pranierovaný, že nechce pomôcť občanom. Podobne to bolo napríklad aj pri schvaľovaní tzv. krúžkovného a neskôr aj sám uznal, že to nebol najrozumnejší ťah, lebo krúžkovné už asi nebude.

Ak to aj vláda nejakým zázrakom schváli, otázne je s kým to chce urobiť v parlamente.
„Keď sa pýtate, s kým a kto, neviem,“ konštatoval Matovič. Pripustil, že nádeje vkladá do SaS. „Pôjdeme za SaS a budeme ich prosiť, aby neubližovali ľuďom,“ dodal.

Lenže Matovič by nebol Matovičom keby zároveň viackrát nekritizoval práve lídra liberálov Richarda Sulíka. Možno očakáva, že niektorí z SaS predsa neuposlúchnu svojho šéfa a dajú hlas jeho návrhu rozpočtu. Nechajme sa prekvapiť, ale poznajúc Matovičove vyjednávacie schopnosti, nebude to ľahké. Čo na to premiér Eduard Heger? No nič, ja muzikant.

Politické roztržky už nie sú iba slovné

Nová posila klubu Sme rodina Romana Tabák začína asi špecifickým spôsobom riešiť svoju nespokojnosť.

„Myslela som, že keď si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú, čo stvára, že sa ukľudní. Opak bol však pravdou. Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napáda,“ uviedla členka SaS Jana Bittó Cigániková. Dodala, že podala aj trestné oznámenie za fyzické napadnutie. Tabák má však svoju verziu incidentu a vraj sa iba bránila.

Ak som aj čakal nejakú podobnú reakciu u niektorých poslancov, iste som nečakal, že na sebe ruku zdvihnú poslankyne. Niekto povie, že je to ich vec, ale úplne s tým nesúhlasím. Predsa ide o nami volených predstaviteľov, ktorí by svoje spory mali riešiť slovnou argumentáciou a nie tvrdou fyzickou silou.

Prekvapení sme boli keď sme videli bitku v parlamentoch niektorých východných krajín, asi sa budeme musieť zvykať, že niečo podobné bude aj u nás. Možno to bude zábavnejšie a sála bude plnšia ako teraz pri prerokovaní niektorých zákonov. Ak to ešte urobia poslankyne, tak sledovanosť je zaručená. Chce to mať Boris Kollár vo svojom parlamente? Nech sa pozrie aj do svojich radov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerIgor MatovičJana Bittó CigánikováRichard SulíkRobert FicoRomana Tabák
Firmy a inštitúcie Hlas-SDHnutie RepublikaSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SD