Týždeň očami Pavla Urbana: Fico je tretí najdôveryhodnejší politik. To lepších naozaj nemáme?

Robert Fico
Predseda Smeru-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Robert Fico je tretím najdôveryhodnejším politikom. Ukázal to prieskum agentúry Focus pre Televíziu Markíza. Všetci členovia vlády sú až za ním. Koronavírus hrozí podobne ako pred rokom a koalícia sa snaží motivovať seniorov k očkovaniu peniazmi v hotovosti. Otázne je, či to pomôže.

Pellegrini a Fico hneď za Čaputovou

Po prezidentke Zuzane Čaputovej, druhým najdôveryhodnejších politikom je podľa očakávania Peter Pellegrini a na treťom prekvapujúco Robert Fico. Všetci členovia vládneho kabinetu sú za nimi a na chvoste je aj naďalej Igor Matovič. Toľko v skratke.

Umiestnenie lídra strany Smer-SD iste mnohých šokovalo. Mne tiež nie je jasné, v čom ľudia Ficovi dôverujú. Možno v tom, že sa netreba očkovať, alebo že nie je nebezpečné zoskupovať sa v tisícoch na ohlásených protestoch. Možno mu dôverujú aj v tom, že všetci jeho spolubojovníci, ktorí sú za mrežami, sú tam neprávom.

Teší ale údaj, že šéfovi smerákov dôveruje menej ako 30-percent ľudí, ale práve nad týmto faktom by sa mali zamyslieť členovia vládnej štvorky, lebo percentá ich dôveryhodnosti sú ešte menšie.

Akoby si neuvedomovali, že neustálym handrkovaním, konštantnou vládnou krízou a obviňovaním jeden druhého, im prestáva veriť čoraz viac ľudí. Posledným príkladom je schvaľovanie odmeny pre seniorov alebo najnovších protipandemických opatrení. V oboch prípadoch sme boli svedkami denných zmien, až mali občania v tom absolútny chaos.

Opraty by mal silnejšie zobrať do rúk premiér Eduard Heger, lebo v opačnom prípade už celý kabinet tak znechutí ľudí, že im v prípadnom novom referende povedia, aby šli kade ľahšie.

Na Vianoce (ne)pôjdeme za rodinou

Členom vlády nepomáhajú k dôveryhodnosti ani zmätočne ohlasované protipandemické opatrenia. Ešte v týždni ľudí pobúrilo, že počas vianočných sviatkov nebudú môcť navštíviť rodinu.

V nedeľu už však minister práce Milan Krajniak uviedol, že návštevy príbuzných cez Vianoce, budú zrejme povolené. Uvidíme, ako to nakoniec dopadne a kto nakoniec rozhodne, keďže minister hospodárstva Richard Sulík vyhlásil, že už stačilo a nebude viac rešpektovať šialené rozhodnutia pandemickej komisie.

Pred rokom vláda rozhodla, že počas vianočných sviatkov môžeme cestovať k najbližším, ale tam musíme byť v „bubline“. Upozorňoval som, že to málokto dodrží, lebo ak raz niekto prejde 400 až 500 kilometrov k najbližším, kto mu zabráni aby nesedel len na jednom mieste. Podľa slov známych, ktorí vlani cez Vianoce cestu za rodinou absolvovali, nedodržal to žiadny.

Ak by aj vláda, či konzílium odborníkov zakázali ľuďom cez Vianoce cestovať, bolo by odvážne a možno a nevyhnutné rozhodnutie, ale podobne ako vlani, kladie sa otázka: „Kto to bude kontrolovať?“ Samozrejme silové zložky, by sa o to mohli pokúsiť, neviem si však predstaviť chaos na cestách pri prípadných kontrolách.

Určite nepatrím medzi tých, ktorý sú apriori proti všetkému čo vláda navrhne, sám som trikrát očkovaný, ale opatrenia musia byť realizovateľné. Darmo budeme vyzývať ľudí, aby dodržiavali predpisy, ak nebude spôsob, ako to kontrolovať a sankcionovať.

Všetci sme svedkami toho, ako sme sa riadili opatreniami doteraz. Ak bola šanca sa im vyhnúť, hneď sme to urobili, lebo málokto to kontroluje. Obávam sa, že tak bude aj počas Vianoc a po nich možno do postele, nedajbože do nemocnice. Potom bude už neskoro pýtať sa sám seba, či návšteva na druhom konci Slovenska stála za to.

Matovičove vakcinačné odmeny úplne nezaberajú

Odmena pre zaočkovaných zatiaľ zabrala iba čiastočne. V prvých dňoch sa čísla zaočkovaných síce zvýšili, ale žiaľ veľké percento si prišlo dať tretiu dávku vakcíny, aby získali ďalších 100 eur.

Cieľom však bolo aby sa značne zvýšilo aj percento novozaočkovaných, lebo ešte stále sme v tejto štatistiky na európskom chvoste. Možno v tom pomôže spoznanie, že nezaočkovaní sa v budúcnosti ťažko dostanú napríklad na lyžiarsky vlek, alebo že pri vstupe do práce budú povinní každý týždeň absolvovať test.

Potešuje správa je, že vstupy na lyžiarske vleky kontroluje polícia a nezaočkovaní sa budú môcť iba pozerať na ostatných ako šantia na snehu. Samozrejme vlek je ľahko kontrolovať, ale uznajme, že nemáme dosť veľké bezpečnostné zložky aby kontrolovali všetky miesta kde nezaočkovaní nemôžu vstúpiť. Pozývať na svedomie na Slovensku nestačí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičMilan KrajniakPeter PellegriniRichard SulíkRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSSMER-SDTV Markíza