Týždeň očami Pavla Urbana: Kollárovcom už nevadia ani Fico a Kotleba, pre vlastné kreslá sa spoja so všetkými

KOLLÁR: Rozhovor pre agentúru SITA
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár počas rozhovoru pre spravodajskú agentúru SITA. Bratislava, 16. december 2021. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Strana Mariana Kotlebu doteraz bola takmer bez šancí hľadať nejakého partnera. Zrazu sa im ponúkol Boris Kollár. Tentoraz iba na lokálnej úrovni, ale možno čoskoro aj na celoštátnej. Cieľom je zachovať si kreslá a možno získať aj nejaké nové. Prieskum ukazuje, že Slováci by asi radi znovu videli Fica a spol. v čele krajiny. Asi im nevadí, ako sa v minulosti šafárilo.

Kotleba sa stáva zaujímavý koaličný partner

V minulosti som viackrát písal, že Boris Kollár a jeho „rodina“ sú ochotní urobiť čokoľvek, len aby sa udržali pri moci. Už si všetci zvykli, že je ochotný ísť do koalície napríklad s Petrom Pellgerinim a možno aj so samotným Robertom Ficom. Teraz prekvapil ešte viac. Pripustil, že v komunálnych voľbách nevylučuje všetkých, ani spoluprácu s ĽSNS. Jedným slovom dobrí sú aj extrémisti, len aby jeho ľuďom dobre bolo.

Zatiaľ je to len na komunálnej úrovni, ale som presvedčený o tom, že ak bude treba, tak sa to môže stať aj na celoslovenskej, aby si Kollár zachoval svoje kreslo. Pravdou je, že v jeho prípade nejde o materiálne výhody, ale nie je to pekné ak ťa všade vo svete vítajú na červenom koberci a môžeš sa tváriť dôležitým.

Teraz to chce umožniť aj svojim podriadeným, pardon spolubojovníkom, aby sa aj oni dostali na výslnie, hoci aj na komunálnej úrovni. U nich však tá materiálna stránka môže mať väčší význam ako u „otca rodiny“ a preto urobia všetko, aby ho počúvali.

Čo ho k tomu viedlo? No predsa pohyby v nálade u voličov. V čase pandémie a rôznych opatrení čoraz viac sympatií získavajú strany s extrémnymi nápadmi. Potvrdzuje to aj najnovší prieskum preferencií, kde Smer-SD kráča späť na líderskú pozíciu predovšetkým vďaka svojmu predsedovi. Čo na tom, že si vo svojich výkrikoch pred masami niekedy aj protirečí s tým čo hovoril v minulosti.

Kollár vie, že lepšie je sa im včas pripojiť, ako neskôr iba doháňať zameškané. Voličovi je predsa jedno, či dnes podporujem pobyt cudzích vojsk na našom území a vzápätí budem proti zmluve, ktorá by to z časti mala aj umožniť.

Preto aj Kollár „hrá“ na obe strany a neskôr sa pripojí k víťazovi a poprie to, čo v minulosti hovoril. Nikoho predsa nezaujíma dlhodobý program, dôležité je čo sa v tejto chvíli vykríkne. Pri napätých emóciách, aké teraz vládnu v spoločnosti popularitu získavajú strany, ktoré bojujú proti niečomu a nie za niečo.

Heger musí viac zapracovať

Prieskum preferencií by konečne mal rozhýbať aj vládne strany. Nemyslím tým Sme rodina, ale predovšetkým tie, ktoré stále hovoria, že sú proti extrémizmu. Ak by sa teraz konali voľby tak by napríklad vládu mohli zostaviť Smer-SD, Republika a Hlas-SD.

Prvé dve už viacerí zaradili medzi extrémne naladené a našťastie, že kotlebovci sú zatiaľ pod hranicou zvoliteľnosti. lebo by sa črtala aj ústavná väčšina. Ak k tomu pripojíme aj Kolárovu „rodinu“ môžeme tu mať veselo. Závidel by nám aj Viktor Orbán, ktorého zatiaľ pasujú za najväčšieho priateľa veľkého brata v Moskve.

Najviac by sa mal asi zamyslieť premiér Eduard Heger. Jeho vláda nedokáže osloviť občanov, lebo ani sama nevystupuje jednotne proti najnovším trendom v spoločnosti.

Konečne by mal jasne povedať, kam chce krajinu smerovať a nehádať sa okolo každej maličkosti. Akoby nikoho z nich nezajímalo kam budeme v budúcnosti pôjdeme, ale dôležitejšie sú vlastné teplé miestečká v štátnej správe. Po voľbách však aj tie môžu byť preč.

Bol by som rád keby všetci spoločne vystúpili a povedali jasne kam chceme smerovať. Či ku krajinám, ktoré vedú Vladimír Putin a Alexander Lukašenko alebo ku krajinám, ktoré na Slovensko priniesli tisíce pracovných miest.

Mal by si to dobre premyslieť predovšetkým Igor Matovič, lebo po jeho vystúpeniach sa práve čoraz viac ľudí pozerá na východ ako záchrancu, bez ohľadu na to, čo by to krajine prinieslo.

Žiaľ spoločného vystúpenia Hegera, Richarda Sulíka a Matoviča sa asi nedočkáme. Vlastné egá je asi silnejšie ako budúcnosť krajiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoBoris KollárEduard HegerIgor MatovičMarian KotlebaPeter PellegriniRichard SulíkRobert FicoViktor OrbánVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Hlas-SDHnutie RepublikaKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoSme rodinaSMER-SD