Týždeň očami Pavla Urbana: Kollár je už vlastne v opozícii. Vydierať sa mu neoplatí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KOLLÁR: Rozhovor pre agentúru SITA
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Foto: SITA/Jana Birošová

Ústrednou udalosťou týždňa bolo schválenie dvoch vládnych zákonov aj bez pomoci Borisa Kollára a jeho poslancov. Koalícia ukázala, že sa dá vládnuť aj bez neho a preto hlava rodiny bude musieť porozmýšľať ako ďalej. Aj v reakciách na konanie polície ukázal, že je prakticky v opozícii a začína sa s ňou čoraz častejšie v názoroch zhodovať.

Musí koalícia Kollára trpieť aj naďalej?

Koalícia ukázala, že môže ako tak fungovať aj bez Sme rodina. Potvrdilo to schválenie zákonov o reforme nemocníc a národných parkov. V hlasovaní sa otec „rodiny“ spolčil s Ficom, Kotlebom a Pellegrinim.

Pri prvom zákone dokonca hlasoval proti schváleniu zákona a pri druhom, podobne ako jeho noví spojenci sa zdržal, aby zabránil kvórum. Našťastie nepodarilo sa mu to. Je načase, aby koalícia začala rozmýšľať či Borisa Kollára potrebuje. Ja si myslím, že ani nie. Nebude ľahké pri všetkých otázkach nájsť dostatočný počet hlasov, ale odídenci z koaličných poslaneckých klubov sú zatiaľ spoľahlivejší partneri ako Sme rodina.

Až smiešne vyznievajú slová Kollárovho poslanca Petra Pčolinského na adresu Richarda Sulíka, ktorý rozmýšľa podobne ako ja. Ten sa vyjadril, že je Boris Kollár zbytočný a na jeho mieste by v takej koalícii nebol. Sme rodina ústami Pčolinského hneď reagovala, že Sulík svojimi intrigami a provokáciami chce po tretí raz rozbiť vládu. Samozrejme sem započítal aj nútený odchod Igora Matoviča a práve ten je hlavnou oporou Kollára v koalícii. Prečo? No asi preto, že práve Boris Kollár je zasa hlavnou, ak nie jedinou oporou Igora Matoviča. Jednoducho výmenný obchod.

Nad predčasnými voľbami by sa koalícia mala zamyslieť

Už dávno som písal, že Kollár je tu na to, aby rozbil koalíciu a naďalej si myslím, že svoje ťahy dobre koordinuje s Ficom a spol. Môžeme spočítať, koľko za uplynulý rok a pol spôsobil problémov na slovenskej politickej scéne. A presvedčený som o tom, že ich ešte aj spôsobí.

Veď napríklad znovu zopakoval, že do parlamentu dá návrh na zmenu ústavy, aby sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách. Koalícia si musí uvedomiť, že na svoj krok bude Kollár potrebovať v parlamente 90 hlasov a musí počítať aj na hlasy poslancov zo zvyšných troch strán.

Zamyslieť by si mali predovšetkým poslanci OĽaNO, lebo v prípade predčasných volieb veľká väčšina z nich sa už do parlamentu nedostane. Neprekvapuje postoj Richarda Sulíka, že referendom by malo umožniť skrátiť volebné obdobie, lebo jeho strana by získala viac poslancov.

Mal by si však spomenúť na rok 1994 a koalíciu Spoločná voľba, ktorá vtedy vedená vysokými preferenciami presadila predčasné voľby. Po pol roku sa vo voľbách horko-ťažko dostala do parlamentu a mali sme tu Vladimíra Mečiara na ďalšie volebné obdobie. Všetci vieme ako to dopadlo.

Kollár ľutuje Fica

Absolútne súhlasím, že polícia má rovnako postupovať proti všetkým, ktoré porušia protipandemické opatrenia. Najprv predviedla záchranárov, ktorý protestovali pred parlamentom, potom sa na rad dostal aj Robert Fico a nakoniec zasahovala pri údajnom porušení opatrení aj v klube Štefana Hríba.

Aj v týchto prípadoch sa Kollár pripojil k šéfovi strany Smer-SD. Jemu sa tiež páči, že polícia koná nestranne a zakročila proti záchranárom aj v prípade Hríba. Fica však nemali predviesť, ale ho predvolať.

Znamená to, že proti záchranárom, ktorí žiadali vyššie platy, treba zasahovať, ale proti Robertovi Ficovi treba byť milostnejší.

Pán predseda parlamentu padni komu padni a nie ako vo vašom prípade pri autonehode počas lockdownu. Neviem či sa zákon vzťahuje iba na obyčajných ľudí a nie aj na vás, ktorí sedíte na hradnom vŕšku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičMarian KotlebaPeter PčolinskýPeter PellegriniRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaSMER-SD