Týždeň očami Pavla Urbana: Mal by sa Matovič stiahnuť? Možno áno, rozhodnúť však musí OĽaNO. Tandem Fico-Pellegrini klope na dvere

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 69. schôdze
Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy po rokovaní 69. schôdze vlády SR. Bratislava, 17. január 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Tento týždeň priniesol diskusiu na tému prípadného odchodu Igora Matoviča z premiérskej stoličky. Oslovení koaliční partneri zhodne tvrdia, že je to vecou OĽaNO a predovšetkým jej predsedu, no nepočul som, aby sa ho niekto vehementne zastal.

Opozícia začala zbierať podpisy za vypísanie referenda, ktorý by mal vyvolať predčasné voľby. Možno sa jej to podarí, ale ťažko naženie viac ako 50 percent voličov, aby sa ho zúčastnili.

Ak by sa teraz konali voľby, kotlebovci by sa ocitli mimo parlamentu. Ukázal nám to prieskum agentúry AKO. Čo však prinesie nová strana v čele s Mazurekom?

Vláda bez Matoviča? Je to možné?

Je možné, aby bola vláda bez Igora Matoviča na jej čele? Môj názor je, že áno. Pred týždňom som napísal, že by možno bolo dobré vymeniť predsedu vlády, ale nie aj vládnu koalíciu. Samozrejme, o tom musí rozhodnúť predovšetkým on sám, ale pomôcť by mu mali jeho stranícki kolegovia. V posledných dňoch táto téma začala byť aktuálna.

Na otázku novinárov sa vyjadrovali predovšetkým koaliční partneri, ktorí podľa očakávania konštatovali, že je to vecou samotného hnutia OĽaNO. V rámci zachovania koalície sa iná odpoveď ani nemohla očakávať. Nepočul som však, že by niekto povedal, že je to hlúposť, lebo by celá koalícia padla. Určite je to téma na zamyslenie.

Rozhodne k takémuto neľahkému rozhodnutiu musia prispieť predovšetkým poslanci za OĽaNO a samotný premiér. Nech si pozrú, čo sa dialo v minulosti. Od samého nastúpenia do funkcie Matovič ukázal, že nie úplne zvládol pre neho úplne novú situáciu.

Opozičnému poslancovi sa mohlo tolerovať veľa, predsedovi vlády však už máločo. Mánia takmer denne nekoordinovane vystupovať na sociálnych sieťach v čase pandémie iste neprispela k jeho popularite. Chaotické vystupovanie na tlačovkách a prekvapujúce vyjadrenia o koaličných partneroch ľudí prinútili začať hľadať inú alternatívu.

Jasné je, že krajinu prevzal v najťažšom období, ale občanov by mal skôr upokojovať ako vykrikovať, kto je vinníkom za tisíce mŕtvych. O ďalších prešľapoch by som mohol dlho písať. Čas pre adaptáciu v novej funkcii Matovičovi ubehol a mal by zvažovať, čo je najlepšie pre Slovensko. A nie vládnuť tak, aby prinútil občanov ísť na referendum a žiadať zmenu.

Koalícia určite môže fungovať aj bez neho, čo sa ukázalo v posledných dňoch. Mám preto pre ňu jeden odkaz: Porozmýšľajte, čo je dobré pre krajinu.

Referendum možno bude, ale čo potom?

Opozícia začala zbierať podpisy pre vypísanie referenda o predčasných voľbách, no akosi potichu. Očakával by som masívnu kampaň s cieľom nabudiť občanov, aby ho podporili a išli k urnám. Akoby ani sama opozícia nevedela, čo ďalej.

Prieskumy verejnej mienky síce tandemu Pellegrini-Fico dávajú veľa hlasov, ale ešte stále málo na to, aby mohli zostaviť vládu. Neviem, či by im v tom pomohol stále nepredvídateľný Boris Kollár, ktorého strana Sme rodina tiež musí stŕpať, či sa do parlamentu vôbec dostane.

Bývalí spolustraníci sú si vedomí, že možno sa do konca roka situácia s pandémiou môže stabilizovať a na čom by potom stavali svoju volebnú kampaň? Možno na tom, že občania už vedia, čo urobili v predošlom období? To asi nie. Vidíme, koľko im blízkych osôb je momentálne vo väzbe.

Poukazovať na podporu odborárov? Všetci si dobre pamätáme, ako sa odbory správali v minulosti počas vlád Vladimíra Mečiara a Roberta Fica. Vedúci odborov sa vtedy mali istotne dobre. Pozrime sa na bývalého prezidenta Konfederácie odborových zväzov Ivana Saktora. Primátorom Banskej Bystrice sa stal práve ako nominant Smer-u.

Iniciátorom referenda sa možno podarí zozbierať dostatočný počet platných podpisov, samotné hlasovanie je však o niečom inom. Neviem si predstaviť, že 50 percent občanov pristúpi k referendovej urne a povie, že chce znovu vládu Pellegrini-Fico.

Kotlebovci mimo parlamentu?

Na záver iba v krátkosti o ĽSNS. Už som písal, že prichádza k nespokojnosti tých, ktorí sa chcú pasovať za demokratov. Vidia, že s Marianom Kotlebom nemôžu ísť do žiadnej koalície a preto sa rozhodli vytvoriť niečo nové.

Zatiaľ nikto nevie, čo to bude, ale podľa prvých vyjadrení ide o obrátenie kabátov v snahe nájsť prípadných koaličných partnerov. Obracanie kabátov poznáme aj z minulosti. Viacerí bývalí členovia HZDS zrazu zistili, že vlastne nikdy nepodporovali spôsob vládnutia Vladimíra Mečiara a rýchlo prebehli do tábora Smer-u.

Neskôr niektorí zistili, že vlastne nikdy nepodporovali spôsob vládnutia Roberta Fica a vytvorili Hlas. Milan Mazurek a spol. zrazu zistili, že vlastne nikdy nepodporovali spôsob vládnutia Mariana Kotlebu a hľadajú, kam sa priklonia. Záchranu vidia v Petrovi Pellegrinovi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičIvan SaktorMarian KotlebaMilan MazurekPeter PellegriniVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie Hlas-SDĽSNSOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaSMER-SD