Týždeň očami Pavla Urbana: Matovič ako Madame de Pompadour – po mne hoc' aj potopa

Prezidentka Čaputová vymenovala novú vládu SR
Zľava: Predseda vlády SR Eduard Heger a minister financií SR Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Bývalý premiér Igor Matovič nás neprestáva zabávať. Najprv chce zvýšiť DPH a dane z príjmov, aby mohol rozdávať. Následne je ochotný podporiť návrh opozície len preto, aby sa zbavil vlastného kritika. Ale to je Matovič a všetko by to bolo smiešne, keby to nebolo tragické.

Matovič mal iniciovať referendum o predčasných voľbách

„Po nás hoc‘ aj potopa!“ sú údajne slová Madame de Pompadour počas vládnutia francúzskeho kráľa Ľudovíta XV., keď organizovala honosné zábavy a štát bol na pokraji finančného krachu. Tieto slová možno oslovili aj slovenského expremiéra Igora Matoviča, keď vymýšľal nový sociálny balíček.

Ako inak si možno vysvetliť ním ohlásené zvýšenie rodinných prídavkov na 200 eur mesačne na každé dieťa v čase, keď sa v dôsledku koronakrízy deficit štátneho rozpočtu rapídne zvyšuje?

Sám povedal, že to bude aj na úkor ďalšieho zvýšenia deficitu a bez ohľadu na to, že to raz niekto bude musieť zaplatiť. Možno práve tie deti, ktorým teraz pridá do vienka. Matoviča budú iste potom preklínať, ale teraz si s tým starosti nerobí. Jeho snaha je totiž nasmerovaná na niečo iné.

Predovšetkým, kúpiť si voličov v čase klesajúcich preferencií a pridať ďalší klinec do rakvy vládnej koalície. Nechápem, prečo sa nepodpísal medzi prvými pod petíciu za predčasné voľby, keď sústavne robí na tom, aby boli čím skôr.

Matovičovi by mali zakázať cestovať do Maďarska

Matovič sa asi zrazu stal machiavelistom, keď si svojsky osvojil princíp, že účel svätí prostriedky. Urobí hocičo len, aby sa mohol pomstiť a vyštvať vlastných spojencov, ktorí ho prinútili opustiť premiérske kreslo.

Všetkým je jasné, že takýto návrh, ktorý prezentoval počas uplynulého týždňa, nemá šancu u viacerých koaličných partnerov. Bez ohľadu na to, či chcú alebo nechcú podporovať rodinu. Siahnuť na peňaženky ľudí zvýšením DPH a daní z príjmov niektorým kategóriám v čase pretrvávajúcej pandémie, aby sa peniaze mohli bezbreho rozdávať, nemôže vymyslieť politik, ktorému ide o blaho celého národa.

Expremiérovi, ktorý stále nemôže zabudnúť, že je už ex, by mali zakázať cestovať za jeho priateľom Viktorom  Orbánom do susedného Maďarska. Veď práve on zaviedol najvyššiu DPH v Európskej únii, aby mohol rozdávať, a tým si zachovať moc.

Jemu táto taktika vychádza, ale neviem, či na Slovensku budú zbožňovať Matoviča ako susedia Orbána. Na rozdiel od Maďarska, v tejto krajine je ešte pluralistický parlament aj slobodné médiá, ktoré vysvetlia ľuďom, čo nám hrozí.

Heger musí rozhodnúť, veď je premiérom

Premiér Eduard Heger sa možno ani nedočká „potešenia“, aby znovu upokojoval znepriatelené strany vo vlastnej vláde pre nezmyselný návrh svojho predchodcu. Musí totiž vyriešiť ďalší pomstiteľský počin Matoviča, ktorý nemôže zabudnúť ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, že žiadala jeho odchod z funkcie. Teraz je ochotný pridať sa k smeráckemu návrhu na jej odvolanie.

Poslanci OĽaNO síce povedali, že v parlamente nebudú hlasovať spolu s Robertom Ficom, ale žiadajú, aby konal premiér. Tým by si však mohli podpíliť konár, na ktorom sedia, lebo by to mohlo znovu viesť k predčasným voľbám, v ktorých by viacerí z nich mohli zabudnúť na Hradný vŕšok.

Im to zrejme nevadí, lebo zbožňovanie osobnosti Igora Matoviča im zatemnilo zdravé uvažovanie. Namiesto toho, aby mu jednoducho povedali dosť a poslali ho kade ľahšie, slepo budú podporovať jeho pomstiteľské výpadky.

Horúci zemiak ma tak v rukách premiér. Musí ukázať, či mu naozaj ide o dobro krajiny alebo potvrdiť, že je iba vojačikom v rukách expremiéra, ktorý tu de facto stále vládne. Pán Heger, nie je ľahké byť premiérom, predovšetkým, ak stále máte vedľa seba Igora Matoviča.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičMária KolíkováRober FicoViktor Orbán
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti