Týždeň očami Pavla Urbana: Ľudia Matovičovi neodpustili, mal by brať vážne slová prezidentky Čaputovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Minister financií a šéf OĽaNO Igor Matovič Foto: SITA/Branislav Bibel

Každý deň uplynulý týždeň sme očakávali, na čom sa konečne dohodnú odborníci na pandémiu s premiérom Igorom Matovičom. Po štyroch dňoch prišli k rozhodnutiu, ale k akému sme sa zatiaľ oficiálne nedozvedeli.

Najnovší prieskum preferencií poriadne zamotal hlavu viacerým lídrom jednotlivých politických strán. Niektorým od šťastia, iným od smútku.

Matovič zdôrazňuje spoluprácu s odborníkmi, počúval ich?

Najdlhšie rokovania odborníkov na riešenie najnovších problémov so šírením COVID-19 sa skončili. Premiér ešte pred ním vyhlasoval, že aj dovtedy počúval návrhy ľudí, ktorí sa v tejto problematike vyznajú, ale bolo to naozaj tak?

Človek sa schová za rozhodnutia niekoho iného, keď nechce niesť zodpovednosť za svoje činy. V prípade pandémie by sme to od Matoviča aj privítali, len keby ostatných aj v niečom počúval. On síce tvrdí, že tak urobil a napriek tomu je Slovensko v zlej situácii. Prečo si ich ale teraz potom znova zavolal? Aby mu znovu zle poradili?

Pravda je iná. Dávno pred Vianocami odborníci radili, že treba prijať tvrdšie opatrenia, aby sa nám to nevymklo z rúk. Predseda vlády váhal. Na niečo sa zmohol tesne pred týmto sviatkom, ale aj tak to bolo nemastné, neslané. Stále apeloval na svedomie ľudí. Prečo?

No jednoducho sa bál, že mu prísny režim voliči otrepú o hlavu, presnejšie o preferencie. Preto sa aj snažil zhodiť to na niekoho iného. Najprv to bol Richard Sulík, potom Veronika Remišová, ale občania mu neodpustili. Ukazujú to aj najnovšie preferencie.

Keby pred niekoľkými mesiacmi počúval odborníkov, možno by nebol v súčasnej situácii. Stále by sme síce mali problémy s covidom, ale možno v jemnejšej forme ako v súčasnosti, a preferencie by mu začali rásť ako ocenenie toho, že situáciu dobre zvládol.

Nie je teraz neskoro? Neviem, či mu pomôžu slová po rokovaní vlády, že „dobrá robota sa podarila“. Ešte stále nevieme aká. Rozhodnutie vlády, ktoré by malo kopírovať návrh odborníkov, zatiaľ stále nepoznáme.

Premiér ho chce asi znovu víťazoslávne predniesť pred kamerami, aby všetci o tom písali, na čo v nedeľu večer nie je najvhodnejší čas. Ľudia však chcú vedieť, čo ich čaká. Už mi niektorí volali, či neviem niečo viac. Matovič však nemyslí na nich, ale iba na seba.

Preferencie otriasli mnohými stranami

Najnovší prieskum volebných preferencií možno niekoho prekvapil, tých čo sledujú politickú scénu určite nie. Samozrejme, nikoho už neprekvapuje dominancia Hlasu, ktorý nič nerobí, len čaká, ako sa vyostrí súboj vo vládnej koalícii. Možno jeho líder Peter Pellegrini začne konať, ak sa situácia s pandémiou znormalizuje, lebo potom aj bude musieť niečo ponúknuť.

Strana súčasného premiéra OĽaNO sa znovu prepadla, tentoraz na iba niečo viac ako 10 percent. Ďakovať za to môžu predovšetkým predsedovi. Ľudia už majú dosť jeho takmer každodenných vyjadrení, pričom nevidí aj vlastné chyby a zodpovednosť.

Mal by brať vážne slová prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá navrhla, aby niekto povedal občanom jednoduché slovo „prepáčte“. Je toho schopný?

ĽSNS bude mať, podľa očakávania, v budúcnosti problém dostať sa do parlamentu, keď z jej radov odišli tzv. „demokrati“. Do národnej rady sa však tlačia nové subjekty. Občania, ktorí jednoducho nevedia, koho majú voliť, začínajú hľadať iné alternatívy.

Dobrý výsledok Progresívneho Slovenska a KDH určite nie je výsledkom ich presvedčivej kampane, ale skôr rozčarovania ľudí zo strán, ktorým pomohli dostať sa do vlády. Voliči OĽaNO sa pomaly rozpŕchli a ich hlasy dajú niekomu inému. Len aby to nebol Smer-SD a jeho príbuzní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičPellegriniRichard SulíkVeronika RemišováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieĽSNSOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSMER-SD