Týždeň očami Pavla Urbana: Opustil Fico covidom zmietanú rodnú zem? Spod paliem sa mu asi burcuje ľahšie

Robert Fico
Robert Fico zverejnil na svojom Facebooku video s vyjadrením k samovražde Milana Lučanského. Foto: www.facebook.com

Posledný týždeň v roku býva obyčajne pokojný. Ľudia sú ešte stále vo vianočnej nálade a pripravujú sa na bujaré oslavy nového roku. Tentoraz to bolo opačne. Udalostí bolo neúrekom, niektoré vynútené, niektoré zasa nečakané.

Iste nás všetkých prekvapila samovražda bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Opozícia, samozrejme, chce z tejto tragédie vytĺkať kapitál. Predseda strany Smer-SD, keď nemôže byť osobne prítomný, snaží sa aspoň z dovolenkovej destinácie burcovať verejnosť. Musím povedať, že sa mu to čiastočne aj darí.

Súčasný premiér sa stiahol a do boja s občanmi poslal iné osoby, aby vysvetlili, že pandémia naberá na obrátkach a treba niečo robiť. Epilóg je známy, oslavy bujaré neboli a väčšina z nás sa tešila, že nový rok bude možno lepší.

Zo smrti generála Lučanského sa robí politický príbeh

Rozhodnutie Milana Lučanského vziať si vo väznici život určite šokovala celú krajinu. Ešte prednedávnom riadil policajný zbor a viacerí práve v jeho osobe videli prototyp pravého policajta. Preto mi nejde do hlavy, čo také ho zlomilo, aby sa rozhodol pre samovraždu. To sa už nedozvieme, no u verejnosti to vyvolalo rôzne špekulácie.

Venujme sa však tomu, čo nasledovalo. Podpredseda strany Smer-SD Robert Kaliňák vo svojom emotívnom vystúpení pred médiami obvinil nielen súčasnú vládu, ale aj rôznych sudcov z Lučanského väzby. Akoby pozabudol na všetkých tých uväznených vyšetrovateľov a prokurátorov, obvineného bývalého ministra Smeru, alebo sa mu to nehodilo, keďže všetci boli istým spôsobom prepojení.

Kaliňák vyzýval na obnovenie právneho stavu v krajine. Možno mal na mysli takého, aký vládol za jeho čias, keď viaceré prípady týkajúce sa osôb blízkych vtedajšej vláde a strane boli zamietnuté pod koberec.

Niekto povie, že aj smrť novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice bola spolitizovaná. To je pravda, ale predsa nemôžeme porovnávať objednanú vraždu novinára, ktorý odhaľoval korupciu na najvyšších miestach so samovraždou osoby, ktorá bola vo väzbe práve pre podozrenia, že trestné činy spáchala.

Tejto téme sa spoločnosť určite bude aj naďalej venovať. Najlepšie by bolo, aby sa všetko nezávisle vyšetrilo, ale nie ako za čias práve bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Nech komisia, ktorú formovala Mária Kolíková a bude pozostávať aj z predstaviteľov opozície, vyšetrí, či nedošlo k pochybeniam. A ak došlo, nech sa potom začne konať.

Fico dá o sebe počuť aj spod paliem

Navrhujem, aby v komisii bol aj Robert Fico. Ak sa teda niekedy vráti do svojej krajiny.

Potom by mu neprišlo na um napríklad povedať: „Očakávam, že Sorosovi sluhovia ako Šeliga či Kolíková zajtra vyvesia na budove Úradu vlády SR transparent s textom: Tu sedí kat generála Lučanského. To totiž robili za Judášove zahraničné groše po vražde novinára Kuciaka a jeho priateľky. Matoviča netreba odvolávať, treba ho z úradu vyhnať.

Hovorím, ak sa vráti do krajiny, lebo niektoré médiá priniesli fotografie z Dominikánskej republiky, na ktorých je osoba podobná nášmu expremiérovi. Pamätáme sa, že aj v minulosti sa v súvislosti s kauzou Gorila objavil hlas podobný práve hlasu Roberta Fica.

Vtedy sa to, samozrejme, nikdy nevyšetrilo a preto neočakávam, že predseda Smeru povie: „Áno, nachytali ste ma.“ Radšej si na plavky oblečie sako a prostredníctvom sociálnej siete zaútočí na vládu, generálneho prokurátora, vyšetrovateľov a v neposlednom rade na novinárov, ktorí sú podľa neho na výplatnej listine Georga Sorosa.

Všetci tí by mali podľa neho za samovraždu Milana Lučanského pykať. Opýtam sa však expremiéra, či sa plánuje vrátiť do krajiny? Možno by pre neho bolo bezpečnejšie zostať tam kde je, lebo prokuratúru, políciu a sudcov už nemá pod palcom.

Zároveň, ak sa nachádza v Dominikánskej republike, tým lepšie pre neho. Blízko má Belizé a hovorí sa, že viacerí slovenskí „podnikatelia“ tam majú uložený pekný balík peňazí. Ak sa dobre pamätám, niekedy sa spomínalo v tejto súvislosti aj Ficove meno.

Bujaré oslavy tentoraz neboli

Na záver iba krátko o novom roku. Jeho privítanie bolo skromné a ulice prázdne. Pandémia koronavírusu urobila svoje. To, čo sa očakávalo ešte pred Vianocami, stalo sa tesne na sklonku roka. Vláda rozhodla, že zostaneme doma.

Tentoraz však pred občanov nepredstúpil samotný premiér Igor Matovič, aby im zvestoval zlé správy, ale postrčil ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Možno aj lepšie, lebo by sme znovu počúvali o tom, ako sú všetci proti nemu a nechcú mu dovoliť nove celoplošné testovanie.

On sám až po ohlásení tvrdších opatrení zverejnil na svojej sociálnej sieti video, ktoré odvysielali aj v televíznych novinách, kde si opäť nezabudol len tak medzi rečou kopnúť do svojho koaličného partnera, keď spomenul „sabotovanie“ nákupu testov na COVID-19. Aspoň, že sa začala vakcinácia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe George SorosIgor MatovičJán KuciakJuraj ŠeligaMarek KrajčíMária KolíkováRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie SMER-SD