Týždeň očami Pavla Urbana: Pellegrini stále viac bočí od Fica. Vládnuť sa dá možno aj bez Kollára

Peter Pellegrini, Robert Fico
Peter Pellegrini a Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Pred niekoľkými týždňami som sa sťažoval, že je málo tém na komentovanie. Tento však nuda nebola. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ukázal, že koalícia v parlamente môže fungovať aj bez Kollára.

Peter Pellegrini uvidel, že mu najviac voličov berie Fico a preto sa rozhodol pre inú stratégiu. Snaží sa čoraz viac zapáčiť voličom koalície. Ďalší pokus Anny Záborskej o akúsi ochranu rodiny vyšiel nazmar.

Hlas už nevyskakuje proti opatreniam ako kedysi

Volebná matematika nepustí. V strane Hlas-SD už pre pokles preferencií zrejme bijú na poplach. Jej líder Peter Pellegrini už pochopil, že najväčším jeho nepriateľom je Robert Fico a nie súčasná vládna koalícia. Zo dňa na deň to začína čoraz viac dávať najavo a pokúša sa prípadne získať nejaké pozitívne body u voličov koalície.

Možno sa mu to v budúcnosti oplatí, lebo koaliční voliči budú čoraz viacej akceptovať jeho prípadnú snahu o povolebnú spoluprácu. Uvidel, že s Ficom sa to nedá. Prekvapil ma jeho postoj k protipandemickým opatreniam. Hoci si o nich môžu ľudia myslieť čokoľvek, ak už raz platia, mali by ich podľa Pellegriniho všetci dodržiavať.

Šéf „hlasistov“ zároveň vyzval vládu, aby zverejňovala viacej dát o hospitalizovaných, aby ľudia nepodliehali dezinformáciám. Zrazu sa mi zdalo, že to hovorí niektorí z koaličných partnerov a nie donedávna najbližší spojenec Roberta Fica. Ten naopak so svojim burcovaním neprestáva

„Predsa, ak som raz bol aj predseda vlády a od ľudí som žiadal, aby v ťažkých situáciách pomohli krajine prekonať tú zlú situáciu, tak musím ísť príkladom a nebudem rozprávať niečo za ‚kecpultom‘ s plexisklom, ktoré nie je FFP2, len preto aby ma videli na kamere a bol som krásny.” Určite ste boli mnohí prekvapení, že na Ficovu adresu tieto slová vyslovil práve Pellegrini.

Vojna dvoch kohútov sa asi začína a každý zrejme bude bojovať o iného voliča. Neverím, že zo strany Fica nepríde čoskoro tvrdá odveta. Bude to zábavné.

Kollár bude musieť pozrieť ako ďalej

Hlasovanie o reforme nemocníc bolo prvým veľkým testom pre vládnu koalíciu. Otec „rodiny“ Boris Kollár nedávno vyhlásil, že za reformu nezahlasuje. Akože sa snaží chrániť ľudí žijúcich mimo veľkých miest, aby neprišli o dôležitú zdravotnú starostlivosť. Podobne je to aj s reformou súdov čí národných parkov.

Prvý pokus mu nevyšiel. Koaliční poslanci aj bez hlasov hnutia Sme rodina posunuli reformu nemocníc do druhého čítania. Samozrejme zatiaľ nejde o veľkú výhru zbytku koalície, ale je to znak, že sa dá vládnuť aj bez podpory „kollárovcov“.

Teraz je na rade samotný Kollár. Či sa rozhodne aj naďalej trucovať a nebude podporovať to, na čom sa na začiatku koalícia dohodla alebo bude hľadať cestu, ako to predsa len podporiť bez veľkej ujmy na jeho „ego“.

Záborská pol roka nebude strašiť návrhmi o ochrane rodiny

Poslankyňa Anna Záborská má zatiaľ polročnú stopku na návrhy zákonov z oblasti interrupcií. Poslanci neschválili jej najnovšiu novelu zákona, ale smutná byť nemusí. Neprešlo to iba o jeden jediný hlas a znovu sa dostala do povedomia občanov.

Čo na tom, že takmer pravidelne podobnými zákonmi stále viac naštrbuje vládnu koalíciu, ktorej je členom. Ona si pripíše čiarku, ľudia si znovu pripomenú, že je stále poslankyňou a v nasledovných voľbách bude môcť ponúkať svoje služby hocikomu. Tentoraz to bolo OĽaNO, po katastrofálnych preferenciách tohto hnutia, možno už bude hľadať kam sa ubrať v budúcnosti.

Vieme, že bola stálicou KDH, neskôr nahnevaná, že ju navrhli do Európskeho parlamentu, sa stala predsedníčkou Kresťanskej únie. Videla, že parlament je pre ňu ďaleko a hneď prehovorila Igora Matoviča, aby aj ona bola na kandidátke jeho volebného zlepenca. Teraz musí hľadať inú cestu ak chce aj naďalej byť v parlamente. Ona to však veľmi chce, veď čo by na dôchodku robila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZáborskáBoris KollárIgor MatovičPeter PellegriniRobert FicoVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentHlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieKresťanská úniaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina