Týždeň očami Pavla Urbana: Prosba Sulíkovi aby neodchádzal. Nebojme sa, Matovič zvládne aj energetickú krízu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KOALÍCIA: Rokovala o kríze
Zľava: Minister financií a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a predseda vlády a člen predsedníctva hnutia OĽaNO Eduard Heger počas tlačovej konferencie hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po rokovaní predstaviteľov strán pôvodnej koalície v hoteli Bôrik. Bratislava, 20. august 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ďalšie kolo koaličných rokovaní podľa očakávania neprinieslo nič nové. Preto aj písať o tom, kto a čo ponúkol je zbytočné. Novinkou je, že s niečím prišiel aj premiér Eduard Heger, ale to asi podstatu problému nevyriešilo. Problém nevyriešila ani ponuka Richarda Sulíka, že sa vzdá ministerskej stoličky, ak to urobí aj Igor Matovič. Jednoducho preto, lebo Matovič sa kresla nechce vzdať a čo bude, bude.

Matovič vyrieši aj energetickú krízu

Strana Za ľudí vyslovila asi reálnu obavu. Navrhujú, aby minister hospodárstva zostal vo funkcii kým neprejde krízové zimné obdobie. Nikto totiž nevie, čo bude s cenami energií a ako sa to dotkne obyčajných občanov.

Viac o téme: Koaličná kríza

Nový minister by asi mal problém naskočiť do rozbehnutých rokovaní o zjemnení dopadu cien energií na obyvateľstvo. Myslím si, že ich obava, ako som povedal, je reálna, ale ľahko riešiteľná. Ministrom hospodárstva by sa stal Matovič a ten by to vyriešil ľavou zadnou.

Niekto mi bude nadávať, že som zaujatí, ale ja len vychádzam z doterajšej práce nášho neomylného financministra. Veď nebyť jeho, čo by sme teraz mali na Slovensku? Vyriešil predsa protesty pedagogických pracovníkov bez ministra školstva. Pokúša sa riešiť zdravotníkov bez ministerstva zdravotníctva. Prečo by nevyriešil aj energetickú krízu bez ministra hospodárstva?

Potrebuje si len jeden večer v pokoji sadnúť, dlho počítať, ako to bolo pri zdravotníkoch a riešenie je na svete. Prečo by takto nevyriešil aj energetickú krízu. Večer si sadne, zavolá svojmu priateľovi Viktorovi Orbánovi, ktorý mu dá kontakty na svojich ruských priateľov a všetci budeme šťastní.

Vláda je predsa kolektívny orgán

Vo väčšine demokraticky fungujúcich krajinách je vláda kolektívny orgán. Každý minister je zodpovedný za svoju oblasť a premiér zasahuje len ak je niečo v rozpore so stanovenými cieľmi. U nás je to trochu naopak.

Premiér nezasahuje takmer vôbec a o všetkom rozhoduje minister financií. Ten rozhodne, čo sa môže a čo nemôže realizovať. Aj toto beriem ako z časti normálne, ak by sa riadil predovšetkým zdravým rozumom a finančnými možnosťami krajiny. Slovensko je znovu výnimka.

Minister financií rozhoduje, komu dá peniaze a komu nie iba na základe toho, či sa mu niekto páči alebo nie. Veď aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková hovorí, že zatiaľ financie na reformu súdnictva schválené nemá. A nemôže byť ani prekvapená, veď je už teraz v strane, ktorá má za predsedu Matovičovho úhlavného nepriateľa. Peniaze nebudú a dosť.

Môže vôbec s Matovičom vláda fungovať?

Z uvedeného jasne vidieť, že o všetkom rozhoduje minister financií Igor Matovič na základe jeho aktuálnej nálady. Vrátim sa preto na začiatok textu a odpoveď Richarda Sulíka na požiadavku strany Za ľudí: „My nemôžeme vládnuť v týchto ťažkých časoch s Igorom Matovičom.”

S jeho slovami úplne súhlasím. Môže niekto vládnuť s človekom, ktorý jeden deň si na tlačovke z časti privlastňuje megainvestíciu Volvo za 1,2 miliardy eur a o niekoľko dní to úplne zhodí a ukáže na svoj idol z Maďarska, ktorý sa prikloní k Číňanom, aby poskytli investíciu niekoľkonásobne vyššiu?

Matovič vôbec nepozerá na zahraničné súvislosti jeho cieľ je jednoducho zhodiť Sulíka. Dá sa takto vládnuť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičMária KolíkováRichard SulíkViktor Orbán
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaZa ľudí