Týždeň očami Pavla Urbana: Šeliga chce zachrániť seba a Matoviča. Fica viac trápia čistky v polícii

Robert Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico, Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga informoval, že sa francúzska prokuratúra začala zaujímať o vilu exministra financií Jána Počiatka v Cannes. Igor Matovič si nenechal ujsť príležitosť, aby sa zviditeľnil a pripomenul verejnosti, že vlastne on začal túto dobrodružnú cestu. Počiatek zatiaľ vraví, že sa nebojí. Poverený policajný prezident Štefan Hamran dôveruje vyšetrovateľom pusteným z väzby. Boris Kollár mu to vyčíta.

Vila v Cannes znova stredobodom pozornosti

Známou vilou Počiatka v Cannes, ktorú politici OĽaNO predstavili vo videu pred voľbami ešte v januári 2020, sa začala zaoberať aj francúzska prokuratúra.

Šeliga vysvetlil, že ide o jeho podanie a francúzsky vyšetrovatelia preverujú, či bývalý minister na kúpu vily v Cannes nepoužil prepraté peniaze, alebo iným spôsobom obišiel francúzske zákony.

Ide o chvályhodný krok bývalého podpredsedu parlamentu, lebo občania našej krajiny určite viacej dôverujú prokuratúre vo Francúzsku ako slovenskej, ktorá sa zmieta z jednej kauzy do druhej.

Ako vysvetlil Šeliga, medializovanú kauzu chcú dotiahnuť do konca. Rád by som veril, že je to jediným motívom konania Šeligu. Všetci dobre vieme, v akej je situácii jeho strana Za ľudí. Potrebujú sa dostať na výslnie, lebo v nadchádzajúcich voľbách budú pokračovať po stopách Združenia robotníkov Slovenska, ANO alebo Siete, ktoré boli v minulosti iba na jedno použitie.

Neprekvapuje preto, že si na tlačovku prizval aj lídra OľaNO, ktorý s touto kauzou začal. Obom totiž, akoby tieklo do topánok a potrebujú pripomenúť voličom, že k moci prišli ako neochvejní bojovníci proti korupcii. V posledných mesiacoch akoby na to zabudli a voliči im to v preferenciách spočítali.

Počiatek sa zatiaľ netvári vyľakane

Samotný Počiatek pre Denník N uviedol, že je „dokonca rád, pretože si nevie predstaviť, že záver ich prešetrenia bude nejaký zaujatý slovenský politik spochybňovať. Je si istý, že je celá transakcia úplne v poriadku, a vie úplne všetko zdokladovať“.

Toľko jeho slová, ktorým môžeme veriť, ale aj nemusíme veriť. Kto by verejne priznal, že si kúpil nehnuteľnosť za nakradnuté peniaze. Počiatek si je vedomý, že prešetrovanie potrvá a dovtedy možno aj táto vláda nebude pri moci. Jeho priatelia zo Smeru predsa potom budú môcť konať a ukáže sa ako mnohokrát doteraz, že všetko je v poriadku.

Niekoho možno prekvapilo mlčanie Roberta Fica. Mňa nie. Vedomý si je toho, že po jeho viacerých spochybneniach, a za pomoci súčasného generálneho prokurátora, veľa ľudí na Slovensku už politikom vôbec neverí. Preto aj pokračovanie kauzy s vilou v Cannes ho veľmi netrápi. On si bude hrať svoju pesničku, kričať keď je to nebezpečné pre neho a najbližších alebo mlčať, keď si je vedomý, že by tým ešte viac prihrial polievočku politickým oponentom. Tentoraz zvolil mlčanie, lebo tlačovku Šeligu si viacerí ani nevšimli.

Kádrové zmeny v polícii Fica ohrozujú

Šéfa smerákov iste viac trápia zahlásené zmeny vo vedení polície, ako nejaká Počiatkova vila. Po ohlásení Hamrana, že sa začnú čistky v polícii, Fico ihneď spozornel. Vedomí si je toho, že noví ľudia vo vedení polície už nebudú mať väzby na obdobie jeho panovania a vyšetrovania môžu dotiahnuť až príliš vysoko.

Nepriamo to na tlačovke potvrdil aj Hamran, ktorý síce nevidí do vyšetrovacích spisov, ale verí, že výsledky budú čoskoro. Pomôcť k tomu majú aj štyria vyšetrovatelia, ktorých po prepustení z väzby znovu vrátil na svoje miesta.

S jeho krokom nie je spokojné ani koaličné hnutie Sme rodina. Tentoraz znovu dalo osobným pocitom prednosť pred skutočnosťou, že súd považuje trestné stíhanie za nedôvodné. Keď už nemal čo vyčítať Boris Kollár vyzval Hamrana, aby vážil svoje slová a nenazýval stíhaných vyšetrovateľov NAKA „našimi chlapcami“.

Preboha, veď tí chlapci zatkli člena jeho „rodiny“, ktorému pomohol iba spriaznený generálny prokurátor. Prekvapujúco hlasnejšie od Fica bolo jeho dvojča Peter Pellegrini.

„Verejne je známe, že svojou činnosťou fabrikovali dôkazy voči svojim kolegom z inšpekcie a koordinovali svoju činnosť priamo s ministrom vnútra Romanom Mikulcom a so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom,“ tvrdí Hlas-SD. Jediný komentár: „Strach, strach, strach.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárDaniel LipšicIgor MatovičJán PočiatekJuraj ŠeligaPeter PellegriniRobert FicoRoman MikulecŠtefan Hamran
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNAKA Národná kriminálna agentúraOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSieťSme rodinaSMER-SDZa ľudíZdruženie robotníkov Slovenska