Týždeň očami Pavla Urbana: Smer si partnera vybral. Môže byť Mazurek ministrom?

SMER SD: Rokovanie predsedníctva strany
Zľava: Podpredseda strany Juraj Blanár, predseda strany Robert Fico a podpredseda strany Erik Kaliňák. Foto: Archívne, SITA/Peter Rusko

Najnovší prieskum voličských preferencií potvrdil, že koalícia Smer-Hlas má v prípade predčasných volieb blízko k zostaveniu novej vlády. Nového potenciálneho partnera zahlásil poslanec Smeru Juraj Blanár.

Začali sme sa očkovať Sputnikom. Nával v čakárňach, ktorý predpokladal Igor Matovič, sa nekonal.

Vládna koalícia si kope vlastný hrob

Strany Smer-SD a Hlas-SD by v prípade nových volieb podľa najnovšieho prieskumu získali spolu 33 percent hlasov. Chýba im len tretí partner, aby pokojne mohli zostaviť novú vládu. Samozrejme, predtým by museli byť predčasné voľby, pričom zatiaľ nevieme, aký je osud referenda, ktorý by to mohol umožniť. Všetko má v rukách Ústavný súd SR.

Takýto výsledok prieskumu iste nikoho neprekvapuje. Už od začiatku vlády sa strany vládnej koalície akoby predbiehali, ktorá jej najviac uškodí. Prím mal samozrejme expremiér Igor Matovič a jeho neustále vyplakávanie a útočenie na vlastných koaličných partnerov na takmer každodenných a nekonečných tlačových besedách.

Dobre mu v tom asistoval Richard Sulík, ktorý sa snažil ukázať, že práve on má pravdu v hádkach s Matovičom. Jeho voliči mu asi uverili, lebo jeho strana si preferencie udržiava. Celkovému imidžu vládneho spolunažívania to ale iste neprospelo.Máme tu ďalej Borisa Kollára. Navonok jediný upokojujúci prvok koalície. Pokiaľ nejde o neho a jeho blízkych. Vtedy sa vie rozčertiť a naznačuje, že prípadné predčasné voľby by pre neho neboli pohromou. Prečo by aj boli, keď si seba vie predstaviť v hocijakej vláde, ktorá by z nich vzišla?

Hnutie Za ľudí sa zo začiatku ukazovalo ako najrozumnejší, aj keď najmenší prvok vládneho štvorlístka. Začal však, ako je to na Slovensku zvykom, boj o moc. Trvá už takmer rok a nikto nevie, ako sa skončí. Pravdepodobne však tak, že nový predseda strany nebude mať komu vládnuť.

Smer spolu s bývalými kotlebovcami

Podpredseda Smeru Juraj Blanár verejne priznal, že im ide iba o moc. Strane, ktorá sa hrdo rokmi pýšila svojimi sociálnodemokratickými postojmi zrazu nevadí, že by spolupracovala aj extrémistami. Hnutie Republika, pozostávajúce z bývalých členov strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, je pre ňu prijateľný partner.

Ficovi neprekáža, že jeho najexponovanejší člen Milan Mazurek bol odsúdený za hanobenie rasy, vlastne za rasizmus. Verím, že by si Mazurek prial práve ministerstvo sociálnych vecí, aby konečne mohol realizovať svoje myšlienky o tom, komu treba sociálne dávky dávať a komu nie.

Možno je pre Fica lepšia voľba ako Boris Kollár. Ten už v súčasnej vláde ukázal, akým je nespoľahlivým partnerom. S predsedom Smeru však majú rovnakú vlastnosť, pomáhať chcú predovšetkým svojim.

A čo na to Peter Pellegrini? Neviem, zatiaľ sa nevyjadril.

Očkujeme sa Sputnikom

Po viacmesačných politických hrách sa aj občania Slovenska dočkali, že sa môžu dať zaočkovať Sputnikom. Matovič to vidí ako svoje veľké víťazstvo, lebo očakával, že ľudia budú v dlhých radoch čakať pred vakcinačnými centrami, aby sa dali zaočkovať touto vakcínou.

Opak je však pravdou. Namiesto Matovičom predpokladaných 500-tisíc záujemcov o Sputnik, sa do čakárne prihlásilo iba niekoľko tisíc. Samozrejme, podľa expremiéra je vinníkom za takýto stav niekto iný. Nepriateľsky naladení koaliční partneri, niektoré odborné kruhy a v neposlednom rade aj médiá podľa neho stoja za malým záujmom o ruskú vakcínu.

Nechce si priznať, že sa jednoducho mýlil, že čísla, ktorými nás mesiace kŕmil, nezodpovedali pravde. To však Matovič nedokáže.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJuraj BlanárMilan MazurekPeter PellegriniRichard SulíkRober Fico
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaKotlebovci - ĽSNSSMER-SDZa ľudí