Týždeň slovenských knižníc budú sprevádzať rôzne podujatia

Kniha. knižnica

BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Hodnotu knižnej kultúry pripomenie Týždeň slovenských knižníc.

V poradí 14. ročník celoslovenského podujatia vyhlásili pre tento rok Slovenská asociácia knižníc v spolupráci so Spolkom slovenských knihovníkov a uskutoční sa od 18. do 24. marca aj v Bratislave. Univerzita Komenského pri tejto príležitosti pripravila vo všetkých svojich bratislavských knižniciach sériu podujatí pre čitateľov.

Ústredné motto Týždňa slovenských knižníc znie Knižnice pre všetkých. „Cieľom tohto celoslovenského podujatia je pozitívne zviditeľňovanie knižníc ako kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií prostredníctvom rozmanitých aktivít a podujatí,“ informovala agentúru SITA Andrea Kučerová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Popri množstve podujatí čaká na zábudlivcov knižná amnestia. Je to jedinečná príležitosť v roku vrátiť požičané knihy po lehote bez pokuty, avizovala riaditeľka Akademickej knižnice UK Daniela Gondová. Akademická knižnica UK a fakultné knižnice univerzity tiež používateľom ponúknu bezplatný prístup do unikátnej kolekcie elektronických kníh z produkcie EBSCO Publishing „eBook Academic Subscription Collection“.

Táto kolekcia obsahuje vyše 112 tisíc titulov zo širokého spektra vedných odborov od humanitných, cez ekonomické až po technické.

Burza kníh v Bratislave
Foto: SITA/Marián Peiger

„Bezplatný prístup bude pre Univerzitu Komenského aktívny až 45 dní. Symbolické otvorenie brány do sveta elektronických kníh sa uskutoční v pondelok 18. marca o 11:00 v budove UK na Múzejnej ulici,“ avizovala Kučerová.

Knižnice UK pripravili pre čitateľov do konca marca aj voľný prístup do databázy záverečných a dizertačných prác z amerických a kanadských univerzít, databázy ProQuest Dissertation and Theses. Vo všeobecnej študovni Ústrednej knižnice Farmaceutickej fakulty UK na ulici Odbojárov 10 sa 18. marca o 10:00 predstavia možnosti využívania elektronických kníh. V knižnici na Kalinčiakovej ulici 8 zas otvoria výstavu vydavateľstva Osveta spojenú s predajom kníh.

Akademická knižnica UK je centrálnym vedecko-informačným, bibliografickým a poradenským pracoviskom Univerzity Komenského v Bratislave. Medzi iným koordinuje prácu fakultných knižníc, ktoré sa nachádzajú na každej z 13 fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave.

Univerzita zároveň vytvára dve vlastné databázy – súborný online katalóg kníh a záverečných prác fakultných knižníc UK a databázy evidencie publikačnej činnosti zamestnancov UK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave