Týždenník Der Spiegel podal pre špehovanie Američanmi žalobu

Odpocuvanie snowden
Foto: SITA/AP

BERLÍN 3. júla (WEBNOVINY) – Nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel podal v piatok trestné oznámenie pre podozrenie z tajnej spravodajskej činnosti a porušovania komunikačného tajomstva na Spolkovú prokuratúru v Karlsruhe, a to v súvislosti s údajným špehovaním periodika americkými tajnými službami v roku 2011.

Vedenie periodika dospelo k tomuto podozreniu na základe poznámok tajného charakteru z Úradu spolkovej kancelárky. V lete 2011 podľa informácií, ktoré zverejnila redakcia, varovalo vtedajšie vedenie americkej CIA koordinátora práce tajných služieb v Úrade spolkovej kancelárky Güntera Heissa pred údajnými kontaktmi magazínu na vládnych miestach.

Američania podozrievali konkrétne Heissovho námestníka Hansa Josefa Vorbecka, že prezradil služobné tajomstvo. Vorbeckove údajné kontakty s magazínom sa explicitne spomínajú v tajnej poznámke Úradu spolkovej kancelárky.

Podozrivého následne v krátkom čase preložili na iné miesto, kde mal za úlohu spracovať históriu spravodajskej služby, píše internetové vydanie magazínu. Podľa rovnakého zdroja nemecká spolková vláda neurobila nič pre objasnenie kauzy a jej pozadie zatajila pred parlamentom.

Vážne podozrenie nemalo síce pre spomínaného pracovníka právne dôsledky. Naopak, na otázku parlamentného kontrolného grémia boli podnety zo zámoria zatajené a ako dôvod jeho preloženia boli uvedené úsporné príčiny. Postup vládnych miest skúma teraz vyšetrovací výbor Spolkového snemu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence Agency