U. S. Steel Košice sa dohodol s odborármi na skrátenom pracovnom čase pre november

U.S. Steel Košice
Spoločnosť U. S. Steel Košice zriadi vlastné odberové miesto vo svojich priestoroch. Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer
  • aktualizované 31. októbra, 11:52

Odborári vo štvrtok ráno podpísali dohodu s vedením U. S. Steel Košice (USSK) o skrátenom pracovnom čase na november. Podľa dohody si každý zamestnanec vyčerpá jednu zmenu v mesiaci, kedy nebude pracovať, ale bude poberať 60 percent mzdy.  „Zamestnávateľ nám predložil ponuku na skrátený pracovný týždeň, aký prebiehal v auguste. My sme podali protinávrh, nech sa to uplatňuje pre všetkých zamestnancov na jeden deň neprideľovania práce v mesiaci november. Zamestnávateľ túto ponuku akceptoval a dnes dôjde k podpisu tejto dohody,“ pre agentúru SITA to uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO USSK Juraj Varga.

Situácia sa nezlepšuje

Ako ďalej dodal, dohoda sa bude týkať všetkých zamestnancov. „My sme dali protinávrh, aby sa to týkalo každého jedného zamestnanca bez ohľadu na profesiu alebo zaradenie, to znamená aj priamo z výroby aj z podpory výroby aj všetkých manažérov na všetkých pozíciách,“ uviedol Varga. Dohoda bude uzavretá na november a podľa Vargu určite budú ďalšie rokovania ohľadom nasledujúcich mesiacov.

Dohodu potvrdil aj hovorca USSK Ján Bača. „Keďže sa situácia na trhu s oceľou a surovinami nezlepšuje, na základe dohody s odborovými organizáciami budú všetci zamestnanci USSK pracovať v novembri minimálne o jeden deň menej, za ktorý dostanú náhradu mzdy vo výške 60 % z priemerného zárobku,“ uviedol.

Ako ďalej dodal, bude úlohou vedúcich zamestnancov naplánovať tento deň tak, aby sa to týkalo všetkých zamestnancov s prihliadnutím na záväzky voči zákazníkom.

Skrátený pracovný týždeň predlžovali

„Čerpanie bude záležať na vyťažení jednotlivých výrobných liniek a plánovaných dovolenkách zamestnancov na konkrétnych pracoviskách,“ dodal Bača.

Predstavitelia USSK a Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice sa koncom apríla dohodli na skrátení pracovného týždňa s tým, že zamestnanci budú v máji pracovať iba štyri dni v týždni a v deň voľna budú dostávať 70 percent mzdy.

Následne bol skrátený pracovný týždeň pre situáciu na trhu s oceľou predĺžený až do 31. augusta. V košickom U. S. Steele pracuje takmer 11-tisíc zamestnancov, podnik patrí do nadnárodnej korporácie U. S. Steel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BačaJuraj Varga
Firmy a inštitúcie U.S. Steel