Úbohé Taliansko, reaguje na novú vládu denník Kurier

Letta
Vládny kabinet nového talianskeho premiéra Enrica Lettu v nedeľu napoludnie zložil prísahu do rúk prezidenta Giorga Napolitana. Foto: SITA, AP

BRUSEL 28. apríla (WEBNOVINY) –

Talianska vláda ešte iba stihla zložiť prísahu a európske denníky už v nedeľu špekulujú, ako dlho sa jej podarí vydržať pri moci.

Portugalský denník Diario de Noticias poukazuje na rôznorodosť novej vládnej zostavy. Tá podľa pozostáva z ľudí, ktorí si „dlhé roky vymieňali obvinenia a urážky“.

Belgické periodikum La Libre Belgique zase tvrdí, že „nič nezaručí fungovanie chémie, keď bude Lettov kabinet čeliť veľkým reformám“.

Na to poukazuje aj španielsky El País. Podľa neho bude nový líder Apeninského polostrova musieť „najprv poraziť skepticizmus vo vlastnej strane a získať dôveru parlamentu pred tým, ako vypláva do boja na lodi poskladanej zo zlomených častí“.

Rakúsky denník Kurier zase pochybuje o správaní expremiéra Silvia Berlusconiho, ktorý nie je súčasťou nového kabinetu. Ako píše, „nikto neverí tomu, že Berlusconi nebude mať koalíciu za terč aj napriek pôsobeniu jeho spojencov na kľúčových postoch“. „Ak Letta neposlúchne, vytiahne svojich vojakov a nové voľby budú nevyhnutné. Úbohé Taliansko,“ píše Kurier.

Holandský De Telegraaf poukazuje na fakt, že v novej talianskej vláde sa nachádza žena čiernej pleti.

Lettova vláda pozostáva z odborníkov a nominantov naprieč politickým spektrom. Ministrom vnútra bude blízky spojenec Berlusconiho Angelino Alfano zo strany Ľud slobody (PDL). Ministrom hospodárstva a financií bude šéf talianskej centrálnej banky Fabrizio Saccomanni a šéfkou diplomacie bývalá eurokomisárka Emma Boninová.

Post šéfa rezortu obrany prevezme Mario Mauro, ministrom práce bude šéf štatistického úradu Enrico Giovannini a ministerkou spravodlivosti bude tvrdá bojovníčka proti korupcii Anna Maria Cancellieriová.

Vláda, v ktorej budú mať rekordné zastúpenie ženy, o vyslovenie dôvery požiada parlament v pondelok. Úlohou novej vlády bude znovunaštartovať stagnujúcu ekonomiku a zastaviť nárast nezamestnanosti vysoko zadlženej juhoeurópskej krajiny, na ktorej obyvateľov tvrdo dopadli úsporné opatrenia končiacej vlády premiéra Maria Montiho.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom