Kandidátka Smeru má číslo 18, Progresívne Slovensko 21. Poznáme poradové čísla politických strán pre nadchádzajúce eurovoľby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Eurovoľby
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 18. marca 2024, 15:44

Kandidátka strany Smer – Sociálna demokracia bude mať vo voľbách do Európskeho parlamentu číslo 18. Rozhodlo o tom v pondelok žrebovanie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Najsilnejšia opozičná strana Progresívne Slovensko bude kandidovať pod číslom 21 a strana Hlas – Sociálna demokracia pod číslom 23. Celkovo sa o účasť v Európskom parlamente uchádza 24 subjektov.

Pod číslom 1 kandiduje strana Slovenský patriot. Nasledujú My Slovensko (2), Demokrati (3), Maďarská aliancia (4), SDKÚ-DS – Slovenská demokratická a kresťanská únia Demokratická strana (5), Spájame občanov Slovenska (6), Pirátska strana Slovensko (7), Spoločne občania Slovenska (8), Socialisti.sk (9), Slovenská národná strana (10), Republika (11), Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku (12), Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota (13), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (14), Zdravý rozum (15), Komunistická strana Slovenska (16), Kresťanská únia (17), Smer – Sociálna demokracia (18), Kresťanskodemokratické hnutie (19), Sloboda a Solidarita (20), Progresívne Slovensko (21), Slovensko, Za ľudí (22), Hlas – Sociálna demokracia (23) a Volt Slovensko (24).

308 kandidátov

Celkovo je na kandidátnych listinách politických strán 308 kandidátov.

„Registrácia kandidátnych listín je podmienkou pre vytlačenie hlasovacích lístkov,“ zdôraznilo ministerstvo vnútra s tým, že späťvzatie zaregistrovanej kandidátnej listiny, vzdanie sa alebo odvolanie kandidatúry je možné najneskôr 48 hodín pred začatím volieb, teda najneskôr 6. júna do 7:00.

Každá strana a koalícia, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná, môže zároveň delegovať jedného člena a jedného náhradníka do okrskových a okresných volebných komisií, a to do 9. apríla.

Zasadnutia volebných komisií

„Pre voľby do Európskeho parlamentu bude fungovať 5 931 okrskových volebných komisií a 49 okresných volebných komisií. Prvé zasadnutia volebných komisií sa uskutočnia do 26. apríla,“ informoval rezort vnútra. Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisie je podľa ministerstva potrebné doručiť starostovi alebo primátorovi, v prípade okresnej volebnej komisie prednostovi okresného úradu.

„Okrsková aj okresná volebná komisia musí mať najmenej päť členov, v prípade, že sa jej počet členov zníži pod päť a nie je náhradník, chýbajúcich členov vymenúva starosta, primátor, respektíve prednosta,“ doplnil rezort vnútra.

Voľby do EP sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 8. júna 2024.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie DemokratiEP Európsky parlamentHlas - sociálna demokraciaKDH Kresťanskodemokratické hnutieKomunistická strana SlovenskaKotlebovci - ĽSNSKresťanská úniaMaďarská alianciaMV Ministerstvo vnútra SRProgresívne Slovensko (PS)RepublikaSaS Sloboda a SolidaritaSDKÚSlovenský PatriotSMER-SDSNS Slovenská národná stranaSocialisti.skSpájame občanov Slovenska – SOSKSpoločne občania SlovenskaSrdce vlastenci a dôchodcovia - Slovenská národná jednotaŠtátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických stránVolt SlovenskoZa ľudí