Učiteľ bude dozorcom, tvrdí podpresedníčka KDH Szitová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Učitelia štrajkujú
Štrajk učiteľov je najväčším v školstve od roku 2003, keď školy protestovali až dvakrát a dosiahli sedempercentné zvýšenie miezd, dnes učitelia i nepedagogickí zamestnanci štrajkujú od 6:00 do 18:00, žiadajú najmä zvýšenie platov o desať percent. Počas štrajku učiteľov sa na niektorých školách vyučovalo. Bratislava, 13. september 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – V tomto školskom roku, ktorý sa začne o mesiac, bude učiteľ podľa podpredsedníčky KDH Miroslavy Szitovej plniť špecializovanú úlohu „dozorcu“, ktorého pracovnou náplňou bude udržať disciplínu v triede a žiaka v škole.

Ako povedala dnes pre agentúru SITA, v mnohých školách sú dvere budov pozatvárané na sto zámkov a mnohé okná v triedach zabezpečené proti úniku.

„Navyše podľa návrhu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR pribudne pedagógom ďalšie privilégium, pretože rodičia prídu o rodinné prídavky, ak ich dieťa nebude dodržiavať školský poriadok. Porušenie školského poriadku však nebude sledovať úradník z ministerstva práce, ale učiteľ, ktorému pribudne úloha vypísať príslušnú dokumentáciu k porušeniu školského poriadku, v priamej konfrontácii s nahnevaným rodičom,“ upozornila.

So začiatkom školského roka však nastúpi podľa podpredsedníčky KDH aj vlna zháňania kreditov všade tam, kde to bude možné.

„Mnoho firiem si akreditovalo vzdelávacie programy, ktoré všakovakým spôsobom absolvujú pedagógovia, aby získali potrebný počet kreditov a mohli dostať príplatok k tabuľkovému platu. Kvalita vzdelávania nezohráva žiadnu úlohu. Dôležitá je účasť, zaplatenie poplatku a získanie certifikátu o absolvovaní,“ zdôraznila Szitová. Naháňačka sa začne podľa nej od septembra znovu.

Ministerstvo školstva učiteľom tiež podľa Szitovej zvýši počty žiakov v triedach.

„Po hromadnej pripomienke podpísanej 3 000 ľuďmi došlo síce ku kozmetickej úprave plánovaného zvýšenia počtu detí v triede, no po úprave by vo všetkých triedach prvého stupňa malo byť maximálne 25 žiakov. V triedach piateho až deviateho ročníka základnej školy, teda na druhom stupni, 29 žiakov a v prvom ročníku strednej školy 31 žiakov,“ povedala.

Učiteľ bude musieť teda podľa nej zvládnuť spolu deti nadané, intaktné, deti so špecifickými poruchami správania, učenia, žiakov so sociálne znevýhodneného.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslava Szitová