Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Učitelia
Foto: SITA/Marko Erd
24. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Učitelia idú do ulíc, chcú si vybubnovať pravdu o školstve

BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) – Zamestnanci a študenti vysokých škôl, ako aj zamestnanci regionálneho školstva a sympatizujúci rodičia sa v stredu zapoja v troch mestách na Slovensku do protestných bubnovacích pochodov. Heslom pochodov v Bratislave, Žiline a Košiciach je Vybubnujme pravdu o slovenskom školstve! Informoval o tom Juraj Halas z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Pochod v Bratislave sa začína o 16:00 na Šoltésovej ulici pred budovou Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. Ľudia budú pokračovať na Námestie SNP, kde budú okolo 17:00, a následne sa presunú okolo Slovenskej technickej univerzity na Námestie slobody.

Pochod v Žiline sa začína o 16:30 na Mariánskom námestí a pochod v Košiciach sa začne o 17:30 pred budovou Technickej univerzity. Následne bude dav v Košiciach pokračovať na Hlavnú ulicu a skončí na Dominikánskom námestí, kde sa o 18:00 začína podujatie s názvom Angažovaná párty.

Pochod organizuje Iniciatíva vysokoškolských učiteľov, na organizácii sa podieľa aj Iniciatíva slovenských učiteľov.

Požiadavky učiteľov

Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára. Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur.

Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Vysokoškolskí zamestnanci do štrajku vstupujú na protest voči spôsobu, akým sa zaobchádza s ich kolegami, na znak nesúhlasu so súčasným spoločenským postavením učiteľov, no predovšetkým na podporu troch požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov. Do štrajku vstúpili v pondelok 15. februára a prevzali tak štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách, ktorí svoj štrajk v ten deň prerušili a ostávajú v štrajkovej pohotovosti.

Odporúčané články

Košickí vysokoškoláci sa mobilizujú k podpore pedagógov Na vysokých školách štrajkuje približne 500 zamestnancov

Témy

Diskusia

DNES 21 44 netrúfam si odhadnúť, koľko tých úderov by sa zišlo tvojej makovici, aby ju osvietilo. Keby ti ju riadne vytrieskali, tak by sa ti vyplnila hrčou, ale žiaľ bez závitov. bubnovať mali na duté smerácke hlavy. klasikano retaktak dnes 16:46-je to vo hviezdach je to vo hviezdach na toto ti dam jasnu odpoved -to je odpoved . REtaktak dnes 14:42 Ty musíš byť mimoriadne šikovný , keď tu chŕliš také "presné" údaje z tých krádeží. Ty pracuješ ako vyšetrovateľ, alebo v štatistickom úrade a tie čísla sú tam evidované? Keď tak presne ovládaš tie ekonomické čísla nemohol by... TREBA KONAŤ TREBA IHNEĎ ZRUŠIŤ TIE ŠKOLY, KDE NEUSTÁLE SA NECHCE ŽIAKOM, ŠTUDENTOM CHODIŤ DO ŠKOLY A UČITEĽOM CHODIŤ DO PRÁCE. TREBA IM VYHOVIEŤ, KEĎ SA IM NECHCE CHODIŤ PRACOVAŤ, ZRUŠIŤ TIETO ŠKOLY A PRÍSLUŠNÝCH UČITEĽOV POSLAŤ NA ÚRAD PRÁCE. UČITELIA BY...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...