Učitelia nesúhlasia s rozhodnutiami Lubyovej a stavom školstva, na protest sa oblečú do čierneho

Martina Lubyová
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) – Učitelia sa vo štvrtok na Deň učiteľov oblečú do čierneho. Takto chcú vyjadriť svoju nespokojnosť so stavom školstva.

Iniciatíva slovenských učiteľov sa nestotožňuje s rozhodnutiami, ktorými sa snaží slovenská vláda na čele s ministerkou školstva Martinou Lubyovou budiť dojem pozitívnych zmien.

Do tohto protestu sa zatiaľ zaregistrovalo viac ako 600 škôl. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Nedostatky v návrhu zákona

Slovenská komora učiteľov (SKU) zorganizovala Petíciu za stiahnutie návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Vyzývajú v nej vládu a ministerku Lubyovú, aby vzali späť návrh zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Ako dôvod stiahnutia tohto návrhu jej predstavitelia uvádzajú obsahové nedostatky a procesné pochybenia.

Odmietame ignorovanie viac ako 18 000 podporovateľov petície za stiahnutie návrhu nového zákona o pedagógoch vládou a parlamentom. Preto v deň narodenia Jána Amosa Komenského budeme demonštrovať čiernym oblečením a o 12:00 vzdáme úctu minútou ticha smutnej pravde o našom školstve,“ uvádza prezident SKU Vladimír Crmoman.

Pedagógovia, ktorí sa chcú do protestu „Deň učiteľov v čiernom“ pridať, nájdu všetky informácie na webstránke www.isu.sk.

Poukazujú aj na rozkrádanie eurofondov

Učitelia poukazujú aj na opakované rozkrádanie eurofondov, populistické rozdávanie miliónov eur na lyžiarske zájazdy, nefunkčné celoživotné vzdelávanie či cielenú likvidáciu vedy.

Za ďalšie dôvody svojej nespokojnosti považujú nevytvorený voľný trh kvalitných učebníc, absenciu asistentov učiteľov a odborných tímov v školách či prekvitajúcu šikanu a mobbing v školských zariadeniach.

Zároveň zdôrazňujú, že dochádza k obsadzovaniu dôležitých funkcií pochybnými jedincami a k pochybeniam pri písaní vedeckých prác.

Podpora českých učiteľov

Protest učiteľov podporujú aj Spojené občianske iniciatívy a Pedagogická komora v Česku. „Doporučujeme českým učiteľom, aby vyjadrili podporu kolegom zo Slovenska tým, že vo štvrtok 28. marca prídu do práce v smútočnom – buď v čiernom oblečení alebo s čiernou páskou,“ píše sa v stanovisku Pedagogickej komory v Česku.

Deň učiteľov sa na Slovensku oslavuje 28. marca, v deň narodenia pedagóga Jána Amosa Komenského. V iných krajinách si Svetový deň učiteľov pripomínajú učitelia 5. októbra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie SKU Slovenská komora učiteľov