Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protest učiteľov
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Protestné zhromaždenia nespokojných učiteľov pred novou budovou Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Prešov, 11. december 2012. Foto: SITA/Viktor Zamborský
10. 01. 2013 16:29 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Učitelia počas maturít štrajkovať nebudú

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Štrajkový výbor školských odborárov nepodporil ostrý štrajk 13. marca v čase testovania deviatakov a písomných maturít.

Celoslovenský štrajk zamestnancov školstva je naďalej prerušený, povedal po rokovaní šéf najväčších školských odborov Pavel Ondek.

Ak sa požiadavky odborárov nedostanú do vízie ďalšieho rozvoja školstva, ktorú má do konca marca pripraviť ministerstvo školstva, štrajkový výbor rozhodne o vyhlásení protestných akcií, prípadne štrajku.

Postup Nových školských odborov, ktoré navrhli štrajk počas maturít a testovania deviatakov, považuje vedenie odborov za neadekvátny. Členovia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku by mali podľa Ondeka zvážiť účasť na takomto štrajku. „Pretože my nechceme ohrozovať deti a ohrozovať rodičov, lebo vieme, že nás v našom štrajku podporili,“ povedal po rokovaní Ondek.

Celoslovenský štrajk pedagogických zamestnancov zostáva prerušený. Odborári chcú prostredníctvom Rady pre systémové zmeny v školstve zapracovať do pripravovanej vízie rozvoja školstva svoje požiadavky. Keď uvidia, že sa o ich požiadavkách vôbec nerokuje, tak štrajkový výbor okamžite vyhlási protesty a do úvahy prichádza aj štrajk.

Naďalej žiadajú zvýšenie platov

Učiteľ_škola_žiaci
Foto: SITA/Diana Černáková

Rezort školstva berie na vedomie dnešné rozhodnutie školských odborárov, zareagoval hovorca ministra Michal Kaliňák. „V nadchádzajúcich týždňoch budeme spolu s nimi ako aj s ďalší partnermi participovať na koncepčnom materiáli, ktorý bude reagovať na 20-ročnú stagnáciu v našom školstve a navrhne opatrenia na jeho modernizáciu,“ doplnil.

Odborári naďalej žiadajú zvýšenie tarifných platov tento rok o desať percent. „Prijali by sme aj termín v polovici tohto roka, pokiaľ ekonomická situácia štátu bude priaznivá,“ dodal Ondek.

Predpokladá, že o tejto požiadavke ešte budú rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom. Ďalej trvajú na zvýšení percenta HDP do školstva až do šesť percent.

Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa malo zvýšiť o 0,3 percenta. Od toho sa majú odvíjať platy v školstve. Pedagogickí zamestnanci regionálneho školstva by mali dosiahnuť 1,2 až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve a pedagógovia na vysokých školách by mali zarábať 1,7- až trojnásobok priemernej mzdy. Platová tabuľka nepedagogických zamestnancov by sa mala začínať minimálnou mzdou.

Polročnú klasifikáciu uzatvoria

Ukončenie školského roka
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Vedenie odborárov nepodporilo návrhy niektorých učiteľov neuzatvoriť polročnú klasifikáciu žiakov. Nemajú však výhrady k štafetovému štrajku, ktorý minulý rok zorganizovali niektoré školy.

Učiteľ Branislav Kočan z Gymnázia na ulici Ladislava Sáru v Bratislave, ktoré bolo jednou zo škôl zapojených do štafetového štrajku, prišiel povzbudiť štrajkový výbor, aby sa zachovali odvážne v tejto situácii.

„My sme zatiaľ štafetový kolík odovzdali tu na vedenie odborového zväzu a čakáme, že oni prevezmú štafetu tých protestov,“ odpovedal na otázku týkajúcu sa prípadného pokračovania štafetového štrajku. Nespokojné školy očakávajú, že odborári budú pokračovať v protestoch a boji za svoje požiadavky. „Náš názor je, že železo treba kuť pokiaľ je horúce,“ dodal.

Zamestnanci školstva minulý rok v novembri tri dni štrajkovali za desaťpercentné zvýšenie platov a zvýšenie financií do rezortu. Po troch dňoch bol najväčší štrajk v histórii Slovenska prerušený, keďže sa začali rokovania s vládou. Časť škôl nespokojných so spôsobom prerušenia pokračovala v štafetovom štrajku a ďalších protestných akciách.

Vláda však aj napriek nedohode s odborármi napokon odsúhlasila len päťpercentné zvýšenie tarifných platov a odobrila opatrenie, podľa ktorého má ísť celý platový normatív na mzdy. Podľa ministra financií Petra Kažimíra priemerný plat učiteľov za prvé tri štvrťroky 2012 dosiahol 840 eur a v novom roku sa vďaka päťpercentnému zvýšeniu a zmene vládneho nariadenia zvýši priemerne o 94 eur, čo predstavuje zvýšenie o 11,2 percenta.

Nové školské odbory budú pokračovať v získavaní podpory pre štrajk na 13. marca

Šéfa Nových školských odborov Ľudovíta Sebelédiho neprekvapil postoj najväčšieho školského odborového zväzu, ktorý nepodporil ich návrh na štrajk počas testovania deviatakov a písomných maturít. Naďalej však bude pokračovať v získavaní podpory učiteľov pre vyhlásenie ostrého štrajku na 13. marca.

„Nie som sklamaný, pretože som ani iné nečakal. My sme vedeli, že to vyjadrenie bude také, že sa budú snažiť ďalej rokovať,“ zareagoval Sebelédi na rozhodnutie štrajkového výboru. Na ich rozhodnutí však tento postoj nič nemení. „K celej situácii môžem povedať len jediné. Je dobré, že vznikli Nové školské odbory,“ dodal. Pri štrajku je podľa neho dôležité vytýčiť si správne ciele, určiť správny termín a potom vytrvať.

Nové školské odbory sa snažia získať podporu aspoň 50 percent učiteľov pre vyhlásenie jednodňového ostrého štrajku na 13. marca, keď deviatakov čaká testovanie a maturantov písomné skúšky z cudzích jazykov.

K téme

Odborári rozhodnú o prerušenom štrajku, možno pôjdu do ulíc Učitelia sa chcú dohodnúť s Čaplovičom, išiel na dovolenku

Neprehliadnite

Truban opäť hovoril o drogách, Progresívne Slovensko podľa Danka viedlo špinavú kampaň Starobní dôchodcovia dostávajú v priemere 460 eur, o tretinu viac než pred desiatimi rokmi Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Prezidentka Zuzana Čaputová zakončí návštevu susedných štátov na Ukrajine Gombos získal víťazný bod v Davisovom pohári proti Švajčiarsku, Zelenay a Polášek zvládli štvorhru Slovenskí volejbalisti uspeli v druhom vystúpení na majstrovstvách Európy, otočili duel s Rakúskom Z rodného domu slávneho Winstona Churchilla ukradli zlatý záchod v miliónovej hodnote

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X