Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plagát informujúci o štrajku učiteľov na vchodových dverách zatvoreného Gymnázia Metodova v prvý deň neobmedzeného štrajku učiteľov. Bratislava, 25. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd
16. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(16)

Učitelia počas štrajku neodučili vyše 400-tisíc hodín

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) – Počas troch týždňov sa do učiteľského štrajku zapojilo približne 15-tisíc učiteľov z tisíc škôl. Neodučili pritom viac ako 400-tisíc vyučovacích hodín. Informoval o tom Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Pri bilancii štrajku Crmoman zároveň pripomína, že popri štrajku zorganizovali aj viacero sprievodných akcií. Medzi nimi napríklad 17 demonštrácií a pochodov, z ktorých boli tri v Bratislave, dve v Košiciach a ďalej tiež v Banskej Bystrici, Leviciach, Nových Zámkoch, Topoľčanoch, Nitre, Martine, Ružomberku, Poprade, Hlohovci a aj mimo Slovenska v Bruseli, Londýne a Brne.

Ľudia na podporu požiadaviek učiteľov tiež vytvorili živé reťaze v 17 mestách, a to v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Martine, Banskej Bystrici, Nitre, Poprade, Prievidzi, Trenčíne, Trnave, Partizánskom, Lučenci, Pezinku, Topoľčanoch, Rimavskej Sobote a v Komárne. Súčasťou štrajku učiteľov boli aj koncerty a charitatívne akcie ako varenie a pomoc bezdomovcom, kvapka krvi či upratovanie verejných priestranstiev.

Iniciatíva tvrdí, že vďaka štrajku sa problematika školstva stala dôležitou spoločenskou a politickou témou a čo sa týka potreby jej riešenia, v odbornej verejnosti vládne konsenzus. “Napriek tomu, že odporcovia štrajku nám vyčítali neformálnosť, my považujeme skutočnosť, že pedagogickí a odborní zamestnanci doň vstupovali len na základe svojho presvedčenia, za kľúčový moment vypovedajúci o akútnosti nahromadených problémov v slovenskom školstve,” dodáva Crmoman.

V pondelok 15. februára prevzali od učiteľov v materských, základných a stredných školách štrajkovú štafetu zamestnanci vysokých škôl.

Požiadavky učiteľov

Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára. Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur.

Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Odporúčané články

Obrazom: Demonštranti v Bratislave podporili štrajk učiteľov Fico sa vyjadril k učiteľom, na platy budú zdroje po voľbách

Témy

Diskusia

Naši školáci hovoria , že keby s takouto výučbou sa učilo ako doteraz, tak o nič neprichádzajú, vedieá sa naučiť hlavne sami a ten blabec učiteľ je v triede skôr do počtu, ale to platí iba pre štrajkujúcich učiteľiov, mali by... J57 To sa chvália. že neodučili 400-tisíc hodín, alebo sťažujú? PRE KOMENSKÉHO A TY VIEŠ KTO TO BOL TEN KOMENSKÝ ? DRBO ZAOSTALÝ ! NO A TERAZ BY BOLO DOBRÉ A VHODNÉ, KEBY UŽ OSTALI DOMA NATRVALO. ŽIAKOV PREROZDELIŤ , TÝM, ČO PRACOVALI PRIDAŤ NA PLATE A TÍ KRIKĽÚNI, NECH SI IDÚ OMÁKNUŤ ROBOTU DO NEJAKEJ FABRIKY, NAJLEPŠIE K MONTÁŽNÉMU PÁSU. Neregistrovaný "Učitelia neodučili vyše 400-tisíc hodín" Podliaci leniví, darmožráčsky.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...