Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skolstvo ucitelia
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský
3. marca 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Učitelia, rodičia a študenti idú do štrajkovej pohotovosti

BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) – Učitelia všetkých stupňov, rodičia a študenti prechádzajú od pondelka 7. marca spoločne do štrajkovej pohotovosti. Informoval o tom na dnešnom brífingu zástupca Iniciatívy slovenských učiteľov Vladimír Crmoman po spoločnom sneme zástupcov učiteľských, vysokoškolských, rodičovských a študentských iniciatív.

Iniciatíva vysokoškolských učiteľov bude svoje ďalšie kroky koordinovať s Iniciatívou slovenských učiteľov. V prípade pasivity budúcej vlády sú obe iniciatívy pripravené znova vstúpiť do ostrého štrajku za splnenie svojich troch požiadaviek.

Juraj Halas z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov dnes pripomenul, že školstvo sa v posledných týždňoch stalo dejiskom najdlhšieho štrajku v moderných dejinách Slovenska. “Vďaka doteraz 40-dňovému štrajku a ďalším protestným akciám sa z neho stala významná téma celospoločenskej diskusie,” dodal Halas. Iniciatívy spoločne kritizujú, že dosluhujúca vláda sa odmietla zaoberať trojicou požiadaviek, za splnenie ktorých vstúpilo do štrajku 15 000 pedagogických a odborných zamestnancov z vyše tisíca škôl a tiež vysokoškolskí zamestnanci z 20 vysokých škôl. Iniciatívy učiteľov, rodičov aj študentov pripomínajú, že kvalitné vzdelanie je kľúčové pre budúcnosť krajiny. Budúcu vládu preto žiadajú, aby prestala prehliadať problémy školstva a aby školstvo pre ňu bolo skutočnou, nie len papierovou prioritou.

Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára. Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadali, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadali ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou bolo zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Vysokoškolskí zamestnanci do štrajku vstúpili na protest voči spôsobu, akým sa zaobchádza s ich kolegami v regionálnom školstve, na znak nesúhlasu so súčasným spoločenským postavením učiteľov, no predovšetkým na podporu troch požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov. Do štrajku vstúpili v pondelok 15. februára a prevzali tak štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách, ktorí svoj štrajk prerušili.

Odporúčané články

Novohradská v štrajku pokračuje, symbolom je zelená stužka K štrajku učiteľov sa pripojila VŠVU, má podporu študentov

Témy

Diskusia

Mstislav Ďumbier Bárs by Kotleba zostavoval vládu. Aj ja ho idem voliť. Má jediné správne riešenie daného problému. Vzdelávanie podriadiť potrebám nášho slovenského pracovného trhu. Žiadnych 5 000 absolvovaných politológov ročne. Pekne aj cca 1/3 učiteliek na dlažbu (staré archy, resp. škaredé... a preto volím č.19 Kotlebu čo tu tie nenažraté,kvázy inteligenti zas vyhrážajú,čo do toho decká a ich rodičov ťahajú-kedy ich už konečne ktosi nenakope do riti a tú nadbytočnú bandu nevyženie na pracák/je ich tam min.30% a tam nech mudrujú a zháňajú prácu za 10 ečiek na... Pussy pajtáš Nina de Gelder - PR manažérka VŠVU : My nie sme NAPOJENÍ na žiadne politické strany ! Náš prejav solidarity a spolupatričnosti s ...blá, blá, blá ... sme prejavili tým, že sme požiadali pánov Ďurkovského / ex primátora a pána... Láhef Veškrno Správne a múdro štrajkujúci učitelia od MŠ,cez ZŠ ,SŠ až po VŠ !!!! Čím viac vás bude štrajkovať a a čím dlhšie,tým bude ľahšie komplexné riešenie školstva a celého systému vo vzdelávaní.....Koľkí štrajkujete - toľkí budú v novom systéme nadbytoční.No...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...