Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Učitelia
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo
12. 09. 2012 6:05 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Učitelia zarábajú menej ako murári či maliari

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) –

Českí učitelia zarobia takmer o polovicu viac

Platy našich učiteľov nedosahujú ani na platy učiteľov v susednej Českej republike.

Takmer o polovicu viac zarábajú učitelia českých základných umeleckých škôl v porovnaní so slovenskými (568 eur).

Českí učitelia základných, stredných a materských škôl zarábajú o 30 až 40 percent viac ako na Slovensku.

Peniaze
Foto: SITA/Igor Svítok

Vo štvrtok nebude mať kto učiť

Vo štvrtok 13. septembra od 6:00 do 18:00 sa uskutoční jednodňový výstražný štrajk zamestnancov v školstve.

Vyhlásil ho Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Podľa predbežných informácií svoje brány zatvorí približne 90 percent základných a viac ako 80 percent stredných škôl, vysoké školy sa zatiaľ k podpore nevyjadrili.

Učitelia, ale aj školníci, upratovačky či kuchárky sa chystajú štrajkovať presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády SR, pretože situácia v školstve sa odvtedy nezlepšila. Od akcie očakávajú najmä zvýšenie mzdy o 10 percent a celkovo viac peňazí pre školstvo. Odbory majú v materských, základných, stredných a vysokých školách 50-tisícovú členskú základňu.

Slovenskí učitelia už niekoľko rokov zarábajú menej ako je priemerný plat v krajine, učitelia základných a stredných škôl zarobia zhruba o štvrtinu menej oproti priemeru.

Vyplýva to z údajov, ktoré portálu platy.sk za posledný rok poskytlo viac ako dvetisíc učiteľov z celého Slovenska. Portál prevádzkuje spoločnosť Profesia.

Situácia pri učiteľoch základných umeleckých škôl a materských škôl je ešte horšia a ich priemerné platy sú o 36 až 38 percent nižšie ako priemer na Slovensku.

Zarobia menej ako lakovníci

„Pokiaľ by vláda pristúpila na požiadavky odborov a zvýšila by platy učiteľom o požadovaných 1,2- až dvojnásobok priemerného platu v hospodárstve, dostávali by učitelia podľa našich prepočtov platy vo výške 1066 až 1778 eur, čo je plat zodpovedajúci vysokoškolsky vzdelanému človeku pracujúcemu napríklad v bankovníctve, marketingu či obchode,“ hovorí produktový manažér platy.sk Miroslav Dravecký.

To, že učitelia sú platovo podhodnotení, dokazuje podľa portálu aj porovnanie ich platov s ľuďmi, ktorí pracujú na pozíciách, kde sa od zamestnancov vyžadujú oveľa nižšie kvalifikačné požiadavky.

Z údajov platy.sk vyplynulo, že napríklad zvárači, murári, kuriéri, lakovníci, frézari ale aj maliari zarábajú viac ako vysokoškolsky vzdelaní učitelia a platové rozdiely sa pohybujú až do sto eur.

Najväčšie rozdiely sú v Bratislave

Najmenšie rozdiely v porovnaní s krajskými priemermi majú stredoškolskí učitelia v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, kde zarábajú o šesť až osem percent menej, ich priemerné platy sa pohybujú na úrovni 674 eur v Prešovskom a 689 eur v Banskobystrickom kraji.

Najväčší rozdiel oproti krajskému priemeru je pri učiteľoch stredných škôl v Bratislavskom kraji, kde zarábajú o 36 percent menej, hoci ich priemerné platy (693 eur) patria medzi najvyššie medzi učiteľmi.

„Je zaujímavé porovnanie, koľko zarábajú učitelia v danom kraji voči celkovému priemeru v kraji. Najhoršie je na tom Bratislavský kraj, najlepšie Prešovský kraj. Z toho vyplýva, že učitelia v Prešovskom kraji patria medzi tých lepšie zarábajúcich zamestnancov kraja. Preto sa uvažuje nad tým, aby sa plat učiteľa odlišoval podľa krajov a preto napríklad bratislavská župa plánuje v rozpočte na rok 2013 vyčleniť peniaze na dotovanie platov pedagogických aj nepedagogických zamestnancov v kraji, čím im zvýši mesačný plat asi o 30 eur,“ dopĺňa Dravecký.

Odporúčané články

Učitelia v Bratislavskom kraji dostanú vyššie platy Štrajk učiteľov podporia aj sestry a pôrodné asistentky

Neprehliadnite

Priatelia namiesto žrútov, Salviniho hnev zrušil slovnú hračku siete McDonald’s v Rakúsku Aktualizované: V kauze zmenky vypovedal aj Mika, s obžalovaným Pavlom R. riešil niektoré veci Video+Foto: Sagan mieri za rekordným zeleným dresom, Fuglsang si zrejme zlomil ruku a spadol aj Thomas Návštevy regiónov treba kombinovať s komunikáciou v médiách, tvrdí Danko a šokoval ho Kollár Začarovaný kruh: Produkcia mäsa mení klímu a klíma potom zabíja dobytok Nezamestnanosť pod päť percent má 51 okresov na Slovensku, najmenej ľudí bez práce má Trenčín Politika do škôl patrí, zhodli sa Smer-SD, SNS a Most-Híd, ale nesúhlasia s propagandou

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X