Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iniciatíva slovenských učiteľov opätovne odovzdala vláde SR Výzvu na splnenie požiadaviek, kvôli ktorým boli v štrajku a v štrajkovej pohotovosti zotrvávajú. Bratislava, 2. september 2016. Foto: SITA/Monika Zaťková
2. septembra 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(40)

Učitelia žiadajú splniť požiadavky, pre ktoré štrajkovali

BRATISLAVA 2. septembra (WebNoviny.sk) – Iniciatíva slovenských učiteľov v piatok odovzdala vláde SR výzvu na splnenie svojich požiadaviek. Učitelia pritom žiadajú splniť požiadavky, pre ktoré začiatkom roka štrajkovali. Na brífingu o tom informoval Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiada, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve v tomto roku o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Rovnaké požiadavky predložila vláde už Slovenská komora učiteľov vo výzve 21. októbra 2015. Vzhľadom na to, že vláda učiteľom nevyhovela, viacero učiteľov materských, základných a stredných škôl vstúpilo 25. januára do štrajku. Následne 15. februára prevzali štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách učitelia z vysokých škôl. Od 7. marca sú učitelia v štrajkovej pohotovosti. Ako na dnešnom brífingu povedal Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov, doteraz nedostali adekvátnu odpoveď, prečo ich požiadavky nie sú splniteľné a nevedia, či chýbajú peniaze v rozpočte alebo odborníci, ktorí by vypracovali potrebné analýzy.

Crmoman zároveň dodal, že iniciatíva je pripravená s vládou rokovať. Ak však v otázke celospoločenského postavenia učiteľov nedôjde k pokroku, sú pripravení na prerušenie svojej práce od 13. septembra v rámci stupňovaného štrajku. V utorok 13. septembra by v takomto prípade začali hodinovým štrajkom počas prvej vyučovacej hodiny. Triedy, prípadne celé školy by otvorili až na druhú vyučovaciu hodinu. V stredu 21. septembra stupňovaný štrajk bude pokračovať dvojhodinovým prerušením práce a triedy či školy otvoria na tretiu vyučovaciu hodinu. Vo štvrtok 29. septembra plánujú už trojhodinový štrajk a v piatok 7. októbra plánujú štvorhodinový štrajk.

Odporúčané články

Učitelia opäť vyjdú do ulíc, Ficova vláda ich ignoruje Učitelia nesúhlasia s navrhovaným zvýšením ich platov

Témy

Diskusia

PHÆTON 23:57 - múdry človek napadne argument, modrý komunistický idiot diskutéra, lebo argumentovať nedokáže - múdry si všíma čo sa píše a modrý komunistický idiot kto píše, lebo písaný text aj tak pochopiť nedokáže! Modrému komunistovi nič nehovorí Voltairovo – hlboko... Pucifálek Reakcia hodná "pedagóga" na príspevok BLACKvorony 13:53 ... Ako vidím, tak opäť raz sa potvrdilo: ČO NA SRDCI, TO NA JAZYKU ! No najhoršie na tom poznaní je, že sa tým SKUTOČNÍ PARAZITI už ani netaja ! Vskutku, neskutoční inteligenti... Re PHÆTON Pre 15:11 - Si korunovaný idiot !!! Re Všetci sme na Si hovno a hovno aj ostaneš, kretén ! Všetci sme na na Boží obraz, ale pravda je, že slovenský Cimmerman vizuálne... Samozrejme, IQ a EQ v nedozernej výške, osobnosť svetového formátu, ale vzhľad ako sockár, tričko ako Matkovič...zasa až tak zle sa tí učitelia nemajú, aby vyzerali takto. Isteže, človek sa...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...