Učiteľom nevziať, v štátnej správe zvýšiť platy, chcú odbory

Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR žiada, aby sa v budúcom roku zvýšili platy všetkým zamestnancom v štátnej a verejnej službe o päť percent. Odborári vychádzajú z toho, že učiteľom chce vláda zvýšiť ich zárobky o päť percent. „Naša filozofia je, že v žiadnom prípade nebrať školákom a ostatným dať toľko, koľko školákom,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede viceprezident KOZ Slavomír Manga.

Ich ďalšou požiadavkou je, aby sa o päť percent zvýšili priamo tarifné mzdy zamestnancov v štátnej a verejnej sfére. Podľa Mangu by na nárast platov v štátnej a verejnej službe o päť percent bolo potrebných 225 miliónov eur. „Ak túto čiastku očistíme o odvody do poistných fondov, daň z príjmov a zo zvýšenej spotreby, tak by sa táto čiastka dala zoštíhliť na okolo 110 miliónov eur,“ povedal viceprezident KOZ.

Rozdiel medzi mzdami má narastať

Odborári upozorňujú na to, že v budúcom roku má byť priemerná mzda v štátnej a verejnej službe 865 eur, kým priemerná mzda v celom hospodárstve má dosiahnuť 887 eur. V ďalších rokoch má tento rozdiel medzi priemernou mzdou v štátnej a verejnej sfére a priemernou mzdou v hospodárstve narastať.

„Tento negatívny trend musíme zvrátiť,“ zdôraznil Manga. Upozornil na to, že na Slovensku klesá podiel miezd na hrubom domácom produkte a zvyšuje sa produktivita práce nielen v súkromnej sfére, ale aj vo verejnej správe

Platy štátnych zamestnancov sa tento rok už zvyšovali

Ako na tlačovej besede uviedol člen Prezídia KOZ Marián Magdoško, vlani odborári povedali predstaviteľom vlády, že tohtoročné zvýšenie platov v štátnej a verejnej službe o pevnú sumu 16 eur je posledným rokom, kedy KOZ súhlasí so zvyšovaním platov o rovnakú sumu. „Odmeňovací systém, tak ako je nastavený, predpokladá valorizáciu v percentách. Ak valorizujeme v eurách, dochádza k nivelizácii platov,“ upozornil.

Od začiatku tohto roka sa platové tarify štátnych zamestnancov zvýšili o pevnú sumu 16 eur. K rovnakému termínu stúpli o 16 eur aj platy zamestnancov pracujúcich vo verejnej správe. Platové tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov vzrástli o päť percent. Tieto platové nárasty vychádzajú z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa (KZVS) v štátnej a verejnej službe na rok 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KOZ Konfederácia odborových zväzov SR