Učiteľom treba zvýšiť plat, vyplýva z verejného prieskumu

Ucitelka
Foto: special-ism.com

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Zatiaľ najviac pozitívny ohlas vo verejnom internetovom prieskume iniciatívy Učiteľ 2020 má návrh, aby učiteľský plat dosiahol aspoň 75 percent platu iných vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Takáto výška platu je kľúčom k lepšiemu stavu školstva podľa 64 percent ľudí, za potenciálny a prínosný ho označuje štvrtina účastníkov prieskumu. Agentúru SITA o priebežných výsledkoch informovali v tlačovej správe zástupcovia iniciatívy. Prieskum odštartovali vo štvrtok a doteraz sa doň zapojilo 560 ľudí.

Najnegatívnejšiu vlnu ohlasu vyvolal u respondentov prieskumu návrh riešenia, podľa ktorého by riaditeľov škôl volili predstavitelia samosprávy. S takýmto návrhom počíta aj novela zákona o obecnom zriadení z dielne poslancov Smeru-SD Jany Vaľovej, Jany Laššákovej, Petra Fitza, Viery Mazúrovej a Otta Brixiho. Za „škodlivý“ tento návrh označilo 64 percent ľudí. Podľa siedmich percent by takýto postup situáciu, naopak, zlepšil.

Cieľom iniciatívy Učiteľ 2020 je podľa zástupcov burcovať záujem verejnosti, aby sa školstvo a učitelia stali témami, ktoré budú občania a politici chcieť prioritne riešiť. Internetový prieskum odštartovali vo štvrtok. Zapojiť sa doňho dá prostredníctvom stránky www.ucitel2020.sk alebo cez sociálnu sieť Facebook.

Ako sa v tlačovej správe píše, respondentmi sú predovšetkým učitelia, študenti a odborná verejnosť. „Našim motívom je získať spätnú väzbu a pripomienkovať tak Správu o stave školstva, ktorú minister Dušan Čaplovič predložil na verejnú debatu, do 30. júna 2013,“ píšu zástupcovia iniciatívy.

Učiteľ 2020 organizuje 4. júna od 16:30 v aule Univerzity Komenského verejnú diskusiu. Zúčastniť sa na nej má aj minister školstva Dušan Čaplovič.

„Správa prináša viacero dobrých návrhov, ale nepáči sa nám, že záverečná časť neobsahuje implementačný plán. Nevieme, čo sa udeje tento a ďalší rok. Pre nás je to výzva, aby sme ministrovi ponúkli našu predstavu implementačného plánu,“ hovorí jeden zo spoluzakladateľov iniciatívy Stanislav Boledovič, ktorý bude na utorkovej debate s ministrom zastupovať rodičov. Okrem Boledoviča a ministra budú diskutovať aj riaditelia a učitelia. Pre vstup na diskusiu je potrebná registrácia na www.u2020.sk/registracia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Čaplovič