Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Študenti slávnostne zasadli do lavíc
Študenti Ekonomickej univerzity počas slávnostného zhromaždenia akademickej obce EU v Bratislave pri príležitosti otvorenia akademického roka 2011/2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
6. 05. 2013 12:19 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Učni majú mať podľa odborníkov prax vo firmách zaplatenú

BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Do odborného vzdelávania majú byť zainteresovaní samotní zamestnávatelia a práca, ktorú študenti počas vzdelávania vykonajú, má byť riadne platená.

K týmto záverom dospeli účastníci Verejnej komisie pre reformu vzdelávacej politiky, ktorí so švajčiarskymi odborníkmi diskutovali o princípoch duálneho modelu odborného vzdelávania a o možnostiach inšpirovať sa švajčiarskymi skúsenosťami pri reforme odborného vzdelávania u nás.

„Aby bolo možné realizovať inšpiratívne prvky duálneho modelu aj na Slovensku v čo najväčšej možnej miere, navrhujeme znížiť vek plnenia povinnej školskej dochádzky na 15 rokov, respektíve viazať povinné vzdelávanie iba na úroveň základnej školy,“ zhodli sa účastníci verejnej komisie.

Žiak ako mladý dospelý

Podľa komisie treba žiaka strednej odbornej školy prestať vnímať ako nedospelé dieťa, ale v ňom treba vidieť mladého dospelého, ktorý sa pripravuje na povolanie priamo vo firme. Práca, ktorú tam vykonáva počas štúdia, má byť riadne platená. „Iba tak nadobudne pre tínedžera vykonaná práca zmysel, uvedomí si jej skutočný význam a hodnotu a zažije z nej pocit uspokojenia,“ zhodli sa.

Reforma odborného vzdelávania nemôže mať na zreteli iba skvalitnenie vzdelávacieho systému, ale jej súčasťou musia byť aj systémové zmeny, zasahujúce do sveta práce, ktoré podporia plynulý prechod absolventov zo školy do zamestnania. Zmena systému nemôže sledovať len cieľ regulácie počtu učňovských miest. „Sústrediť sa treba na vytváranie motivačných mechanizmov a kvalitného servisu poradenstva a individuálnej pomoci pre tínedžerov,“ píšu v záveroch účastníci komisie. Agentúru SITA o nich informovala Zuzana Zimenová z portálu Nové školstvo.

Cestou je decentralizácia

Zároveň je podľa nich treba pokračovať v procese decentralizácie krajiny. Zlučovanie obcí a municipalizácia Slovenska je cesta aj pre rozvoj školstva, nie jeho opätovná centralizácia. „S prihliadnutím na slovenské špecifiká stojí za úvahu vytvorenie špecializovanej školskej správy na úrovni municipalít,“ píšu v záveroch. Pri vzdelávacom systéme má v centre pozornosti stáť žiak a servis, ktorý mu spoločnosť ponúka pri vzdelávaní, nie budova školy či sieť škôl.

Verejnú komisiu pre reformu vzdelávacej politiky založilo občianske združenie Nové školstvo v spolupráci so spoločnosťou Trend Holding. Chce tak vytvoriť neformálnu medzinárodnú platformu na výmenu skúseností slovenských odborníkov so zahraničnými. Cieľom je ponúkať odbornej a širokej verejnosti nové kvalifikované podnety, ktoré jej pomôžu zorientovať sa v zložitom reformnom procese a ktoré prehĺbia spoločenskú diskusiu o vzdelávaní. Ďalej budú na Slovensko pozývať medzinárodných expertov na vzdelávanie.

Odporúčané články

Prihlášky na strednú školu možno podávať už len do stredy Učitelia počas maturít štrajkovať nebudú, vládne sklamanie

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X