Údajne obete sexuálneho zneužívania prehrali boj s Vatikánom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Urbi et Orbi
Pápež František odslúžil v nedeľu prvú veľkonočnú omšu na vatikánskom Námestí sv. Petra, kde čakalo štvrť milióna veriacich. František vyhlásil veľkonočné posolstvá a udelil tradičné požehnanie Urbi et Orbi v desiatkach jazykov sveta. Pápež sa pred veriacimi pomodlil za politické riešenie konfliktu v Sýrii, za zmierenie oboch Kóreí, ako aj za prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržiavajú islamskí militanti v Nigérii. Odsúdil obchod s ľuďmi ako formu otroctva v 21. storočí. Foto: SITA, AP

GENT 2. októbra (WEBNOVINY) – Súd v belgickom Gente v utorok odmietol skupinovú žalobu proti Svätej stolici, ktorú v roku 2011 podalo 39 údajných obetí sexuálneho zneužívania kňazmi a pracovníkmi cirkvi.

Podľa rozhodnutia je úrad hlavy katolíckej cirkvi považovaný za „štát chránený medzinárodným právom“ a zahraničný súd tak proti nemu nemôže konať.

Podobne argumentovali aj právnici Vatikánu, podľa ktorých imunitu Svätej stolice nemožno spochybňovať. Skupina označujúca sa za obete sexuálneho zneužívania detí v belgickej cirkvi žiadala predvolať hodnostárov, ktorí údajne zlyhali, čo však sudcovia takisto odmietli.

Podaná žaloba ich totiž riadnym spôsobom neidentifikovala, pričom tiež nešpecifikovala ujmu, ktorú mali spôsobiť. Advokát skupiny Walter Van Steenbrugge ešte v roku 2011 vyhlásil, že z pochybení biskupov by sa mal zodpovedať i samotný pápež ako ich nadriadený, ktorý podľa neho navyše sám pochybil, keď proti nim nezakročil.

Po odhalení prípadov zneužívania detí kňazmi v USA, Írsku a Nemecku otriasol Belgickom prípad biskupa Rogera Vangheluwa z Brug, ktorý 13 rokov sexuálne zneužíval svojho synovca. Komisia, ktorú vytvorila katolícka cirkev, neskôr zistila takmer 500 ďalších prípadov zneužívania detí kňazmi, z ktorých najstaršie pochádzajú z 50. minulého storočia. Trinásť obetí zneužívania spáchalo samovraždu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať