Údajne zavraždený ruský novinár Arkadij Babčenko žije, prezradil dôvod predstierania smrti

Arkadij Babčenko
Ruský novinár Arkadij Babčenko. Foto: SITA/AP

MOSKVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Ruský novinár Arkadij Babčenko, o ktorého vražde v Kyjeve v utorok informovali ukrajinské úrady, je nažive.

V stredu sa objavil na tlačovej konferencii ukrajinskej tajnej služby SBU, počas ktorej jej riaditeľ Vasyľ Hrycak vysvetlil, že vraždu len predstierali, aby odhalili sprisahanie voči jeho osobe. Babčenko sa počas tlačovej konferencie ospravedlnil priateľom a rodine, ktorí za ním smútili a o tajnom pláne nevedeli.

Predtým ako Babčenka uviedli do miestnosti, Hrycak oznámil, že vyšetrovatelia identifikovali ukrajinského občana, ktorého si ruská tajná služba najala a zaplatila mu 40-tisíc dolárov (v prepočte približne 34 600 eur), aby zorganizoval novinárovu vraždu. Nemenovaný Ukrajinec si údajne najal známeho, ktorý bojoval ako strelec v separatistickej vojne na východe Ukrajiny.

Predstavitelia Kyjeva a ukrajinská polícia v utorok pôvodne informovali, že Babčenka niekoľkokrát postrelili do chrbta v obytnom dome, kde žil a kde ho krvácajúceho našla jeho manželka. Úrady vtedy tvrdili, že motívom vraždy bola zrejme jeho práca.

Štyridsaťjedenročný Babčenko je veľkým kritikom Kremľa, pričom odsúdil anexiu Krymu, ruskú podporu separatistov na východe Ukrajiny a aj ruské pôsobenie v Sýrii. Jeden z najznámejších ruských vojnových reportérov opustil Rusko vo februári 2017, pričom vyhlásil, že sa mu vyhrážali smrťou. Novinár sa do Kyjeva presťahoval vlani na jeseň a pracoval tu pre televíziu ATR. Podľa bývalého ruského poslanca Iľju Ponomareva, ktorý tiež žije v ukrajinskej metropole, mu však ani potom neprestali prichádzať vyhrážky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arkadij Babčenko