Údajný bos sýkorovcov zvaný „Kýbel“ ostáva vo väzbe, senát zamietol žiadosť o prepustenie

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici
Budova Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko.

BANSKÁ BYSTRICA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vo štvrtok zamietol žiadosť o prepustenie z väzby obžalovaného údajného bosa sýkorovcov Róberta L., zvaného Kýbel.

Voči tomu podal obžalovaný sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Senát ŠTS v Banskej Bystrici rozhodoval o väzbe v súvislosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR z 18. októbra, že prípad sa odníma krajskému súdu a o veci bude rozhodovať pôvodný senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

Najvyšší súd rozhodnutia zrušil

O väzbe Róberta L. rozhodoval v auguste aj Krajský súd v Banskej Bystrici po tom, ako mu vec prikázal Najvyšší súd SR. Ani vtedy sa údajný bos sýkorovcov na slobodu nedostal.

Na pár dní slobodu okúsil jeho spoluobžalovaný Ivan C., zvaný Vincko, ale toho opäť vzali do väzby na základe obvinenia z troch doteraz neriešených vrážd a nedovoleného ozbrojovania.

Pôvodný senát ŠTS vo veci „sýkoriek“ už dva razy rozhodol, ale Najvyšší súd SR zrušil doterajšie rozsudky. Najnovšie pojednávanie s Róbertom L. a ďalšími „sýkorkami“ vytýčili na koniec novembra.

Pojednávanie vo väzení

Skupinu stíhajú za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vraždy, všeobecné ohrozenie a iné trestné činy. Obžalovaní sa priamo, alebo ako spolupáchatelia, či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku.

Hlavné pojednávanie so skupinou sa začalo v januári 2015 v neprítomnosti Róberta L., Martina B. a Jozefa R. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015 záverečnými rečami. Tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Martina B., zvaného Rus a o dva týždne v Nemecku Róberta L. Tým sa proces predĺžil.

V marci 2016 i v apríli 2017 senát rozhodol o vine obžalovaných zo skupiny a vymeral tri tresty odňatia slobody na doživotie pre Róberta L. a jeho komplicov Ivana C. a Jozefa R. Pojednávanie za sprísnených bezpečnostných opatrení bolo v banskobystrickom Ústave na výkon väzby a aj najnovší proces bude tam.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR