Údajný šéf takáčovcov Kudlička pôjde do väzenia na 25 rokov, najvyšší súd zamietol odvolanie

Väzenie
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Najvyšší súd SR (NS SR) v stredu zamietol odvolanie údajného šéfa zločineckej skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku, prezývaného Kudla, ktorý bol stíhaný pre objednávku vraždy. Potvrdil mu tak trest vo výške 25 rokov väzenia. Stredajší verdikt NS SR je právoplatný, Kudličku eskorta z pojednávacej miestnosti odviedla do výkonu trestu.

Proti verdiktu sa odvolal

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v novembri 2020 uznal Kudličku vinným z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva a uložil mu trest odňatia slobody v trvaní 25 rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň súd obžalovanému uložil ochranný dohľad v trvaní jedného roka ako aj povinnosť uhradiť nemajetkovú ujmu trom poškodeným spolu vo výške 45-tisíc eur. Kudlička sa proti verdiktu odvolal.

Podľa obžaloby si Kudlička v roku 2006 v Bratislave objednal u Igora S. fyzickú likvidáciu Romana Krajčiho za tri milióny slovenských korún (99 582 eur). Samotnú vraždu vykonal Ľudovít Sátor streľbou na poškodeného v decembri 2006 v Prievidzi. Pre skutok pôvodne stíhali aj Igora S., ten však medzičasom zomrel. Prípad sa podľa prokuratúry týkal sporov Kudličku a zavraždeného ohľadom spoločnosti Skipark Ružomberok a.s.

Špecializovaný súd vraj nepochopil situáciu

Na stredajšom verejnom zasadnutí obžalovaný skonštatoval, že ŠTS voči nemu pristupoval predpojato. Tiež podľa neho nepochopili situáciu, keďže zavraždený bol podľa Kudličku jeho spojencom v spore s ďalšou osobou. Preto žiadal oslobodzujúci verdikt. „Nemal som motív zavraždiť poškodeného,“ povedal. Podľa NS SR však prvostupňový súd postupoval v prípade správne a jeho verdikt je zákonný.

Ľubomír Kudlička bol od jesene 2019, keď polícia podnikla akciu proti viacerým členom skupiny, stíhaný väzobne. Niektorých takáčovcov zadržala polícia začiatkom roku 2017. Dobrovoľne sa vtedy na polícii prihlásil Ľubomír K., považovaný za nástupcu po prvotnom bossovi Jánovi Takáčovi, ktorého zavraždili v júli 2003. Kudlička sa neskôr dostal z väzby na kauciu 100-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Kudlička
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR