Údajným členom bankomatového gangu hrozí opäť väzba

Bankomat
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Traja údajní členovia bankomatového gangu, ktorých prepustili v utorok zo súdnej väzby, môžu byť začiatkom týždňa opäť vo väzbe, v súčasnosti sú v policajnej cele. Obhajca dvoch z nich predpokladá, že prokuratúra požiada súd o ich vzatie do väzby.

„Vyšetrovateľ nám vysvetlil všetky tri zákonné dôvody väzby – útekovú, pokračujúcu aj kolúznu,“ vyjadril sa pre agentúru SITA Tibor Timár, obhajca Jána G. a ďalšieho obžalovaného. Súd o prípadnom návrhu na väzbu bude musieť rozhodnúť najneskôr v pondelok dopoludnia. Pravdepodobne sa tak bude rozhodovať cez víkend.

Stíhajú sedem ľudí

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry čerstvo prepustenú trojicu zadržali vo štvrtok pre krádeže bankomatov, ktoré sa stali v zahraničí. Informáciu o tom priniesla televízia Markíza. Podľa advokáta Timára boli muži za tieto skutky obvinení ešte vlani v apríli.

„Táto trestná vec je v prípravnom konaní u vyšetrovateľa, nie je ešte na súde,“ povedal Timár. Na Okresnom súde Bratislava I. sa pojednáva kauza vytrhávania a krádeží bankomatov, spolu stíhajú sedem ľudí. Pripisujú im 25 prípadov ukradnutých bankomatov po celom Slovensku. Obžalovaným hrozí trest od desať do 15 rokov, organizátorovi 15 až 20 rokov. Podľa prokuratúry bol šéfom gangu Ján G.

Čižnár zváži dovolanie voči prepusteniu

Jaromir ciznar
Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Prepustenie trojice údajných členov bankomatovej mafie zo súdnej väzby sa možno bude riešiť dovolaním. Uvažuje o tom generálna prokuratúra. „Po doručení rozhodnutia Krajského súdu Bratislava o prepustení obžalovaných Jána G. a spol. zo súdnej väzby na slobodu Generálna prokuratúra SR zváži podanie podnetu na podanie dovolania ministrom spravodlivosti SR,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Prepustenie spomínaných obžalovaných pre pochybenie sudcu podľa Predajňovej znepokojilo generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. „Na základe jeho pokynu sa vykonali úkony smerujúce k opätovnému zadržaniu členov tzv. bankomatovej mafie,“ uviedla.

Ján G. a dvaja ďalší muži sú momentálne v policajnej cele. Policajti ich zatkli pre staršie obvinenie z krádeží bankomatov v zahraničí. Na súde sa riešia momentálne prípady slovenských bankomatov. V obžalobe je 25 skutkov, stíhajú dokopy siedmich ľudí, hrozia im tresty od desať do 15 rokov, organizátorovi 15 až 20 roko

Väzba mala sankčný charakter

Troch obžalovaných prepustili z väzby v utorok po tom, ako Krajský súd Bratislava skonštatoval chyby pri pojednávaní prípadu na okresnom súde. Konštatoval, že predseda senátu okresného súdu v prejednávanej veci konal nesústredene, pričom zistil prieťahy v nedostatočnom organizovaní hlavného pojednávania.

Väzba obžalovaných tak mala sankčný charakter, povedal v stredu hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Dvaja ďalší obžalovaní v tejto kauze boli prepustení z väzby vlani na jeseň, pričom toto prepustenie riešila aj šéfka prvého bratislavského okresného súdu Eva Fulcová podaním návrhu na disciplinárne konanie voči sudcovi. Zvyšní dvaja obžalovaní sú na úteku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom