Udržateľný rozvoj nemôže fungovať bez mieru, povedal Pellegrini na ekonomickom fóre v Petrohrade

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Pellegrini
Premiér SR Peter Pellegrini počas prejavu na na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF). Petrohrad, 7. jún 2019 Reprofoto: twitter.com

PETROHRAD 7. júna (WebNoviny.sk) – Už teraz vieme, že šanca dosiahnuť niektoré z cieľov udržateľného rozvoja je ohrozená. Preto potrebujeme konať, a to ihneď. V diskusii o tom, ako naplniť ciele udržateľného rozvoja z Agendy 2030, sa potrebujeme sústrediť na financovanie a komunikáciu, najmä s mladými.

Vo svojom príhovore na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF) to uviedol premiér Peter Pellegrini. V paneli venovanému udržateľnému rozvoju vystúpil spolu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom či bulharským prezidentom Rumenom Radevom. Pellegrini účasťou na fóre završuje svoju štvordňovú návštevu Ruska.

Dve hlavné otázky

Pellegrini vidí v debate o udržateľnom rozvoji dve hlavné otázky – financovanie a komunikáciu. Pokiaľ ide o financovanie, za kľúčové považuje zapojenie súkromného sektora.

„Rodinný rozpočet“ financovania týchto cieľov sa pohybuje na úrovni päť až sedem biliónov dolárov. To tvorí zhruba 10 percent svetového HDP, pričom 60 percent z neho tvoria HDP súkromné firmy.

“Čiže peniaze sú. Len manažment je chybný,” povedal Pellegrini. Za dobrú správu považuje, že súkromný sektor sa prebúdza a chce pomôcť. Zlá je, že len 17 percent z firiem si vedelo predstaviť konkrétne, relevantné plány.

Priznal, že firmy na Slovensku s týmto mnoho skúseností nemajú. Slovensko sa však pokúša urobiť si v tejto otázke svoju domácu úlohu najlepšie, ako vie.

Treba nájsť spoločný jazyk

Za druhú oblasť hodnú diskutovania považuje komunikáciu. “Pri komunikácii o cieľoch udržateľného rozvoja musíme zmeniť našu rétoriku. Musíme nájsť spoločný jazyk, ktorý nám umožní komunikovať naprieč kultúrnymi a geografickými hranicami,” domnieva sa premiér.

Vo svojom príhovore sa zvlášť venoval mladým ľuďom. Polovica svetovej populácie má pod 30 rokov. Svet sa dynamicky vyvíja a tomu musíme prispôsobiť aj vzdelávací systém.

“Mládež hrá kľúčovú rolu. Sú aktérmi zmien – politických, ale aj demokratických. A samozrejme, aj environmentálnych,” ocenil angažovanie sa mladých.

“Udržateľný rozvoj nemôže fungovať bez mieru a mier nebude bez udržateľného rozvoja. Podporujeme zmysluplný a komplexný dialóg medzi štátmi, ako aj s ďalšími partnermi na národnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni,” povedal Pellegrini na fóre.

Apeloval na to, aby sa digitálny humanizmus stal rozhodujúcou filozofiou 21. storočia. “Humanizmus zdôrazňuje hodnotu ľudských bytostí, jednotlivo a kolektívne. Digitálny humanizmus znamená, že ľudské bytosti sú aj naďalej stredobodom pozornosti v digitálnej transformácii, pričom digitalizácia by sa mala v celom rozsahu a komplexne riešiť s cieľom zlepšiť životy ľudí a zachovať našu planétu,” vysvetlil premiér svoju ideu.

Univerzálna stratégia

Cieľom piatkového podujatia bolo podľa šéfa slovenskej exekutívy nájsť jasnú víziu napĺňania cieľov, obzvlášť v čase štvrtej priemyselnej revolúcie, klimatických zmien a bezpečnostných hrozieb.

Agenda 2030 podľa premiéra predstavuje univerzálnu stratégiu, ktorá zabezpečuje súdržnosť medzi hospodárskymi, sociálnymi a environmentálnymi politikami.

Aby sa ju podarilo naplniť, každý sa musí pridať, dodal premiér s tým, že udržateľný rozvoj je našou povinnosťou voči budúcim generáciám.

Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum (SPIEF) patrí k najvýznamnejším medzinárodným podujatiam organizovaným v Rusku. Býva označované aj ako ruský Davos. Podujatie sa organizuje od roku 1997 a od roku 2005 nad ním prevzal záštitu ruský prezident.

Aktuálne otázky globálneho charakteru

Fórum slúži ako platforma na diskusiu o aktuálnych otázkach globálneho charakteru. Najčastejšie diskutované témy v rámci podujatia sú energetika, medzinárodná ekonomická spolupráca, investície, ekológia, inovácie, globalizácia, konkurencieschopnosť, modernizácia a technológie, integračné procesy.

Okrem ruského prezidenta Vladimíra Putina sa na ňom pravidelne zúčastňujú rôzni svetoví lídri. Vlani medzi rečníkov patrili francúzsky prezident Emmanuel Macron či japonský premiér Šinzó Abe. Minulý rok sa na podujatí zúčastnil rekordný počet účastníkov, viac ako 17-tisíc ľudí z vyše 140 krajín sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter PellegriniVladimir Putin