UEFA podporuje česko-slovenskú futbalovú ligu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slovan trnava
Fanúšikovia ŠK Slovan Bratislava v zápase 15. kola futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava a FC Spartak Trnava. Bratislava, 2. november 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Zástupcovia futbalových zväzov a súťaží zo Slovenska a Česka budú v stredu 13. marca v Prahe rokovať o prípadnom vytvorení spoločnej ligy.

Doteraz boli pri snahách o vytvorenie slovensko-českej ligy najväčším problémom štadióny pod Tatrami, ktoré nespĺňajú viaceré kritériá.

Po nedávnom schválení vládnej dotácie na rekonštrukciu futbalových štadiónov by už táto oblasť nemala byť problematická. Spoločnú súťaž chce predovšetkým slovenská strana.

„Naša predstava je, že ak to má byť česko-slovenská liga, bez ohľadu na to, či bude mať 16, 18 alebo 20 účastníkov, malo by v nej účinkovať minimálne šesť slovenských klubov. Vtedy môžeme hovoriť o česko-slovenskej lige a nie o českej lige so slovenskými účastníkmi. To je môj názor a ja verím, že hoci sme o tom ešte podrobne s kolegami nedebatovali, aj prezident ÚLK Dušan Tittel, aj viceprezident pre štátnu reprezentáciu a medzinárodné vzťahy Karol Belaník, ktorí idú do Prahy so mnou, to vidia rovnako. S čím príde česká strana neviem. Mám pocit, že na prvom stretnutí si povieme vzájomné očakávania, aby sme spoločnú súťaž mohli naozaj spustiť. Keďže štadióny by už nemali byť prekážkou, budeme hovoriť o financiách, marketingu, vysielacích, marketingových a reklamných právach, prípadne o bezpečnosti, logistike,“ uviedol v rozhovore pre denník Šport prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Spoločnú súťaž Čechov a Slovákov podporuje aj UEFA, jej zamestnanci pripravili štúdiu, podľa ktorej by spojenie pomohlo obom stranám nielen zo športového, ale aj marketingového a finančného hľadiska. Nová liga by bola výhodná predovšetkým pre Slovensko, profitovalo z nej by však aj Česko.

O termíne rozbehu spoločnej súťaže je však ešte veľmi skoro hovoriť. „Od momentu dohody to nemôže byť skôr ako tri roky. Takže nás čaká cesta k dohode a potom tri-štyri-päť rokov. Bola by hlúposť niečo umelo urýchľovať. Ale aj brzdiť,“ doplnil pre Šport Ján Kováčik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dušan TittelJán KováčikKarol Belaník
Firmy a inštitúcie SFZ Slovenský futbalový zväz