Ugandská povstalecká skupina zabila vyše 100-tisíc ľudí

Kony
Foto: SITA/AP

NEW YORK 21. mája (WEBNOVINY) – Ugandská povstalecká skupina Armáda božieho odboja (LRA) má za posledných 25 rokov na svedomí viac než 100 000 mŕtvych v oblasti strednej Afriky.

O údajoch Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov informoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Dodal, že skupina, na čele ktorej stojí hľadaný vodca Joseph Kony, je tiež zodpovedná za únosy až 100 000 detí, z ktorých sa stali detskí vojaci.

LRA bojuje od roku 1987 za nastolenie kresťanského režimu na území Ugandy, Konžskej demokratickej republiky, Stredoafrickej republiky i dnešného Južného Sudánu, pričom je známa extrémnou krutosťou. Útoky v posledných rokoch ustali, no podľa správy OSN úplne nevymizli. V roku 2012 spáchala LRA vyše 200 útokov, pri ktorých zahynulo najmenej 45 ľudí a ďalších 220 bolo unesených.

Na Konyho, ktorý sa označuje za proroka, v roku 2005 vydal zatykač Medzinárodný trestný súd zaoberajúci sa prípadmi genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. USA na jeho hlavu vypísali odmenu vo výške piatich miliónov dolárov (3,9 mil. eur). Predpokladá sa, že sa ukrýva v džungli v stredoafrickom regióne.

Do povedomia širokej verejnosti sa Kony dostal prostredníctvom kampane na jeho dolapenie na jar 2012 pod názvom Kony 2012, ktorú spustila humanitárna organizácia Invisible children (Neviditeľné deti). Jej súčasťou je krátky dokument o zmiznutých deťoch. Film mal na internete už 100 miliónov vzhliadnutí.

Video: KONY 2012

https://youtube.com/watch?v=R1Q960kPZ7Q

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pan Ki-mun